válkaČeskoslovenskoobjevy

Masožravé rostliny nikdy neonemocní díky speciálním proteinům

Masožravé rostliny nikdy neonemocní díky speciálním proteinům
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Masožravé rostliny jsou z laického i vědeckého hlediska mimořádně zajímavé. Jsou to jediné druhy rostlin, které se živí živými tvory, což s sebou přináší mnohá rizika. Jedno z nich je, jak si rostliny poradí s případnými nemocemi, které mohou chytit od své potravy.

Tomáš Chalupa 15. února 2017

Pro vědce je fascinující už evoluce masožravých rostlin. Několik od sebe velmi vzdálených druhů rostlin se vyvinulo v masožravé rostliny, které mají mnoho společného. Každá z nich se vyvinula samostatně, dokonce na jiném kontinentě. Rostliny musely do svého biologického systému kooptovat proteiny a aminokyseliny, které jim daly schopnost trávit živou potravu a poradit si i s chitinovými krovkami brouků. Tyto proteiny je také brání před tím, aby onemocněly nemocemi, které by se na ně mohly z živé potravy přenést.

Podle profesora Victora A. Alberta z Buffala ukazuje vývoj masožravých rostlin na skutečnost, že příroda má možná sérii genetických pravidel, kterými se každý živý tvor i rostlina musí řídit, protože zcela různé podmínky vedou ve výsledku ke stejné adaptaci na třech různých kontinentech. Masožravé rostliny jsou zkrátka vývojovým stupněm, ke kterému rostliny dospějí bez ohledu na to, na jakém místě nebo v jakých podmínkách žijí. Adaptační mechanismus funguje všude.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu