válkaČeskoslovenskoobjevy

Masový hrob odhalil rodinu, která byla ve 13. století brutálně zavražděna Mongoly

Masový hrob odhalil rodinu, která byla ve 13. století brutálně zavražděna Mongoly
Zdroj: livescience.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

V první půli 13. století zaútočili mongolští nájezdníci na ruské město Jaroslavl. Archeologové odhalili množství masových hrobů, které vypovídají o neskutečné brutalitě bojovníků.

Simona Knotkova 7. října 2019

Archeologické práce v Jaroslavli odhalily v letech 2005 až 2006 více než tři stovky kosterních pozůstatků lidí, kteří padli za oběť mongolským nájezdníkům. K masakru mělo dojít v únoru 1238. Bojovníky tehdy vedl princ Bátú, zakladatel takzvané Zlaté hordy, který byl znám údajně mírumilovným dobýváním. Nálezy hrobů a koster zdeformovaných brutálním násilím ovšem mluví o přesném opaku. Jak ukázala nedávná genetická analýza, Mongolům nebylo proti srsti ani vyvražďování celých rodin.

Badatelé z Moskevského fyzikálně-technického institutu zjistili, že tři z těl, která se nacházela v jednom z hrobů, byli příbuzní. Konkrétně se jednalo o asi pětapadesátiletou ženu, její dceru, starou mezi třiceti a čtyřiceti lety, a vnuka, který mohl mít nejvíce dvacet let. Na jejich příbuzenský vztah odkazovala ještě před DNA analýzou podobná stavba lebky i rozštěp páteře, na nějž všichni tři trpěli.

Podle dalšího zkoumání se jednalo pravděpodobně o členy zámožnější rodiny. Na rozdíl od ostatních koster v hrobu měli zkažené zuby, což poukazuje na nadměrnou konzumaci cukru, který si jako bohatší občané mohli dovolit. Vědci se domnívají, že celé místo objevu bylo kdysi bohatým statkem. I když mělo k masakru dojít už v zimě, těla byla nejspíše pohřbena v jarních nebo letních měsících. Do té doby se rozkládala a na jejich tělech se pásly larvy, jejichž zbytky byly v hrobech nalezeny.

„Mrtvoly ležely ve sněhu dlouhou dobu. V dubnu nebo květnu se na ně začaly slétat mouchy, které zde kladly vajíčka Teprve na konci května nebo na začátku června je někdo pohřbil,“ sdělila vedoucí vykopávek Asja Engovatova z Institutu archeologie na Ruské akademii věd.

Dodává, že město se tehdy doslova topilo v krvi. „Bátúho nájezd vyústil v ohromnou národní tragédii. Svou krutostí a zkázou předčil všechny další události.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu