válkaČeskoslovenskoobjevy

Masarykův život ukončil pád z okna v koupelně

Masarykův život ukončil pád z okna v koupelně
Zdroj: profimedia.cz/moderni-dejiny.cz
+ 14 fotek+ 15 fotek

Bývalý ministr zahraničních věcí Jan Masaryk měl služební byt v Černínském paláci. Jeho život ukončil pád z okna v koupelně. Prohlédněte si místo, kde významný diplomat prožil poslední chvíle.

blondie 30. října 2019

Při rekonstrukci Černínského paláce ve 30. letech 20. století vybudoval architekt Pavel Janák ve 2. patře služební ministerský byt, který se dnes označuje jako Masarykův, podle ministra zahraničních věcí Jana Masaryka. Prvním ministrem, který služební byt využíval, byl Kamil Krofta. Během druhé světové války sloužil Černínský palác jako sídlo Úřadu říšského protektora. V roce 1945 se po návratu z exilu stal uživatelem bytu Jan Masaryk, který v něm po komunistickém převratu v noci z 10. na 11. března 1948 tragicky zahynul. Po Masarykově smrti byl služební ministerský byt zrušen a adaptován na kanceláře, ale po sametové revoluci roku 1989 byl rekonstruován pro reprezentační účely.

Černínský palác

Černínský palác

Předsálí

Dnes slouží především pro pořádání tiskových konferencí ministra zahraničních věcí, případně jeho náměstků, se zahraničními partnery. Halu zdobí dvě nejstarší tapiserie v Černínském paláci. Jde o vlámské renesanční verdury, které vznikly v centru evropské výroby tapisérií, Vlámsku, už kolem roku 1550. Obě tapisérie byly zakoupeny v roce 1928 z pozůstalosti Jiřího Kristiána, knížete z Lobkovic. Nejhonosnější tapisérií v místnosti je Triumf Alexandra Velikého. Jde o součást trojdílného cyklu zachycujícího Alexandrova vítězství. Také obě zbývající tapisérie se nacházejí v Černínském paláci. Cyklus vznikl kolem roku 1650 v Bruselu. Orientální část sbírky koberců v Černínském paláci reprezentuje koberec s tzv. tunghrou neboli stylizovaným sultánovým podpisem, který pochází z konce 19. století z Turecka. Místnost zastřešuje malovaný dřevěný pozdně renesanční strop ze 17. století. Zajímavé je, že místo, kde se dnes strop nachází, není jeho původní. Strop při rekonstrukci Černínského paláce našel architekt Pavel Janák v jižním křídle budovy a nechal ho přenést do předsálí Masarykova bytu, kde ho využil k dekorativní výzdobě vstupu do ministerského apartmá.

Pracovna

Pracovna

Pracovna

Není sice zařízena původním nábytkem, ale originální historický nábytek vytváří přesvědčivý dojem pracovny vysokého úředníka 30. a 40. let 20. století. Stolní hodiny vyrobené pařížskou firmou Deniére na konci 19. století mají přímý vztah k Janu Masarykovi. Ministerstvo zahraničních věcí je zakoupilo v roce 1935 a umístilo na československé velvyslanectví v Londýně, kde tehdy působil jako velvyslanec právě Jan Masaryk. Mezi nejvýznamnější české prvorepublikové malíře patřil Rudolf Kremlička. Jeho obraz Zátoka koupilo Ministerstvo zahraničních věcí v roce 1927. Bronzovou bustu Jana Masaryka vytvořila v 1. polovině 40. let 20. století Mary Durasová-Kopfová.

Ložnice

Ložnice

Ložnice

Je v ní umístěný ojedinělý pozůstatek původního vybavení Masarykova bytu, rádio značky Scott vyrobené v Chicagu v roce 1932. Za zmínku stojí také globus vytvořený astronomem Johannem Gabrielem Doppelmayrem a mědirytcem Johannem Georgem Puschnerem v Norimberku v roce 1728. V Černínském paláci se nachází od roku 1949. Ložnici zdobí malovaný pozdně renesanční strop ze 17. století.

Koupelna

Koupelna

Koupelna ve stylu art-deco

Jediná místnost Masarykova bytu, která se do dnešní doby dochovala celá v původní podobě. Její zařízení je dodnes funkční. Součástí vybavení je jeden z prvních typů masážní sprchy, která ještě měla napevno zabudované trysky neumožňující regulaci směru proudění vody. Nad vanou je zabudován zvonek na služebnictvo. Koupelna byla dějištěm tragické smrti Jana Masaryka, který zahynul po pádu z okna, s největší pravděpodobností za asistence komunistické státní bezpečnosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu