válkaČeskoslovenskoobjevy

Masarykův hradní včelín – půlka patří včelám, ve druhé je pracovna

Masarykův hradní včelín – půlka patří včelám, ve druhé je pracovna
Zdroj: uvcel.cz
+ 3 fotky+ 4 fotky

V jedné z palácových zahrad Pražského hradu se nachází téměř neznámý unikát. Jedná se o dřevěný Masarykův včelín, který pochází z přelomu 20. a 30. let 20. století. Vybudoval ho hradní architekt Josip Plečnik na žádost prezidenta T. G. Masaryka. Na svou dobu byl včelín moderně zařízen, polovina patřila včelám, v té druhé byla dílna i s medometem.

Václav Pokorný 28. srpna 2019

Česko patří ve včelařství mezi celosvětovou špičku. Včelařů je v zemi přes 50 tisíc. Nejlepší český med však už několik let pochází z hlavního města. Kromě pražského magistrátu mají své úly i zařízení a instituce, kde byste je možná nečekali. Například Národní divadlo, které svoje úly umístilo do skladu dekorací v Praze u Apolináře a také na střeše historické budovy divadla. Svůj včelín má však i Pražský hrad.

Na vyvýšeném místě produkčních zahrad Pražského hradu se nachází zajímavá dřevěná stavba. Jedná se o Masarykův včelín. Prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na dovolené na Slovensku v obci Trnávka zaujal lidový typ včelích úlů. Pověřil proto hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. Ten pozval na Hrad slovenské tesaře, kteří někdy na přelomu 20. a 30. let dřevěný včelín postavili. Polovina včelína byla určena pro včely a druhá pro zpracování medových plástů. Med v tomto včelíně vznikal až do druhé světové války. Během ní jeho obyvatelky vyhubil včelí mor. Ty se se sem vrátily až v 50. letech.

Masarykův včelín prošel několika rekonstrukcemi, naposledy v roce 2013. Na jeho původním vzhledu se však nic nezměnilo. V dnešní době je včelín plně funkční a včely mají dostatek pastvy ve zdejších zahradách, ale i na nedalekém Petříně. V jeho prostorách voní všechny vůně keřů a stromů, které zde kvetou, zejména však lípa, akát a břečťan. Rozmanitosti zdrojů snůšky tak odpovídá výborný květový med, který putuje až na prezidentský stůl. Ve včelíně je v současné době osm včelstev a med se zde stáčí třikrát do roka.

Podle odborníků jsou včely jako druh citlivé na působení škodlivých látek, pesticidů, virových infekcí nebo klimatických změn. A právě včelaření v Praze mnohé z těchto jevů vylučuje a vzniká zde nejlepší med. Pražským včelám nehrozí nebezpečí otravy chemickými hnojivy. Chemicky ošetřenou žlutou řepku na Václavském náměstí nenajdeme. Zatím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu