válkaČeskoslovenskoobjevy

Masaryk trávil dovolenou na Capri. Hrozil mu tam tyfus i žraloci

Masaryk trávil dovolenou na Capri. Hrozil mu tam tyfus i žraloci
Zdroj: delicious.com.au

První prázdninové pobyty československého prezidenta T. G. Masaryka máme spojeny především se slovenskými Topoľčiankami, moravskými Židlochovicemi nebo středočeskými Lány. Po dvou letech v prezidentské funkci však Masaryk onemocněl a na doporučení lékařů raději zvolil pobyt u moře v Itálii na ostrově Capri. Na ostrově byl tehdy ohlášen tyfus a v pobřežních vodách spatřeni žraloci, avšak ani to Masaryka neodradilo od plánované dovolené.

Václav Pokorný 13. srpna 2018

Téměř každý z nás se těší na letní dovolenou a nejinak tomu bylo u prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po nástupu do úřadu se Masaryk těšil velmi dobrému zdraví, avšak na přelomu roku 1920 a 1921 přišla těžká krize. Prezident onemocněl virózou, komplikovanou zánětem plic a poruchou krevního oběhu, a všeobecně se očekávalo, že Masarykovi zbývají poslední dny, nejvýše týdny života. O jeho uzdravení se zasloužil nikoliv jeho osobní lékař Adolf Maixner, nýbrž profesor Ladislav Syllaba, který se posléze stal rodinným přítelem Masarykových. Ten mu doporučil v roce 1921 dvouměsíční ozdravný pobyt na italském ostrově Capri, který již Masaryk navštívil v roce 1913. Tehdy se na tomto jihoitalském ostrově setkal s ruským emigrantem, spisovatelem Maximem Gorkým. Podle korespondence uložené v Archivu Kanceláře prezidenta republiky Masaryk požadoval před první cestou do Itálie, aby mu pronajali právě dům po spisovateli Gorkém.

T. G. Masaryk a ruský spisovatel Maxim Gorkij

T. G. Masaryk a ruský spisovatel Maxim Gorkij

Způsobu ubytování se týkala i tehdejší výměna dopisů s ministerstvem zahraničí a jistý pisatel obeznámený s poměry na ostrově Masaryka varoval před pronájmem tohoto domu, protože jeho majitelka prý zemřela na tyfus a obydlí je nezdravé. Prezident byl nakonec ubytován na jiném místě – ve vile o třiceti místnostech.

Prázdniny však netrávil jen ve vodě, ale podnikl výlet i do Pompejí a na horu Vesuv. Po jedné večeři se také projížděl kolem ostrova na rybářské bárce za svitu měsíce. Zapálené pochodně na lodi dokonce podle poznámek prezidentova tajemníka Vladimíra Kučery, uložených v Archivu Ústavu TGM, přilákaly nebezpečné žraloky. Domů se pak Masaryk vrátil speciálním vlakem, vypraveným z Neapole.

Masarykův první pobyt na Capri stál se vším všudy přes 400 000 korun, v ceně byl zahrnut pronájem vily, doprava zavazadel i osob, kurýr a výlety. Na tyto pobyty do ciziny vyjížděl první československý prezident většinou s dětmi a nezbytný doprovod mu tvořili osobní lékař Adolf Maixner, tajemník Vladimír Kučera, komorník Hůza, dva detektivové a další.

Další články

Zavří­t reklamu