válkaČeskoslovenskoobjevy

Masakr v My Lai: Američané povraždili nevinné civilisty, nikdo za to nešel sedět

Masakr v My Lai: Američané povraždili nevinné civilisty, nikdo za to nešel sedět
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 23 fotek+ 24 fotek

Americká armáda 16. března roku 1968 vtrhla do vietnamské vesnice My Lai a dopustila se tam zvěrstev, nad kterými dodnes tuhne krev v žilách. Právě tento masakr vzedmul veřejný odpor vůči vietnamské válce v samotných Spojených státech a stal se tak vlastně jedním ze základních pilířů americké porážky ve Vietnamu.

Tomáš Chalupa 15. března 2018

Měsíce před masakrem byly americké jednotky opakovaně napadány ze zálohy Viet Congem. Za tři měsíce ztratily americké jednotky čtyřicet mužů. Američané dobře věděli, že bojovníci Viet Congu se skrývají ve vesnicích v okolí a jsou často smícháni s civilním obyvatelstvem. To je ostatně problém, který řeší Američané i dnes v bojích s Tálibánem nebo Islámským státem.

Bohužel Američané celou situaci vyhodnotili zcela chybně, navíc se u nich projevila neuvěřitelná míra paranoie. Domnívali se, že základny Viet Congu se nacházejí ve vesnicích v údolí Son My. Tyto vesnice přitom byly jihovietnamské, takže to byli všechno spojenci Američanů. Nikdo z obyvatel vesnic nebyl členem Viet Congu. Američané si však mysleli opak a rozhodli se, že celé údolí vyčistí.

Jejich velitel, plukovník Oran Henderson jim navíc poručil, aby postupovali maximálně agresivně a vyhnali úplně každého, na koho narazí. Šílený rozkaz se vojáci rozhodli splnit.

Vojáci přišli do My Lai a shromáždili uprostřed vesnice všechny obyvatele. Chtěli po nich, aby jim ukázali skrýše Viet Congu nebo označili jejich bojovníky. Jenže civilisté nikoho takového mezi sebou neměli. Jednomu z vojáků ujely nervy a bajonetem probodl jednoho z civilistů. Po dalším hodil granát. To bylo impulsem, který vedl i ostatní Američany, aby zahájili střelbu do bezbranných vesničanů.

Vojáci se cítili beztrestní ve svém řádění. Kapitán Ernest Medina posvětil i vraždění žen a dětí s tím, že jsou to všichni „Vékáčka“, tedy bojovníci Viet Congu. Byla to naprostá hrůza. Vojáci řádili jako smyslu zbavení, stříleli a pálili ženy i děti. Ženy navíc znásilňovali. Zapalovali chýše vesničanů a bylo jim jedno, jestli zůstal někdo uvnitř.

Peklo z výšky pozoroval pilot vrtulníku Hugh Thompson, který nevěřil svým očím. Přistál přímo uprostřed vesnice a teprve to přimělo vojáky zastavit palbu. Později vše nahlásil svým velitelům, ale ti jej přemlouvali, aby o ničem nemluvil a slíbili mu medaili a povýšení, pokud podepíše zfalšované hlášení o incidentu.

Jenže Thompson hlášení vyhodil a rozhodl se promluvit. I tak trvalo rok, než se celá kauza dostala na veřejnost. První články hovořily o 128 zabitých bojovnících Viet Congu. Teprve na nátlak letce Ronalda Ridenhoura, který kontaktoval 30 kongresmanů, začala pravda vycházet najevo. V My Lai nebyl ani jeden bojovník Viet Congu. Američané povraždili stovky nevinných civilistů.

Novinové stránky v Americe se plnily zprávami z hrůzného masakru. Zabitých bylo podle vietnamských zdrojů 504, americká armáda uvedla jen 347 zabitých civilistů. Došlo dokonce na vojenský soud, který se zabýval případem Williama Calleye. Ten vedl jednu četu a prokazatelně zabil jedno dítě. I tak odešel s tříletým trestem vězení, který mu prezident Ronald Reagan změnil na trest domácího vězení. Za barbarskou hromadnou vraždu tak ve vězení neskončil nikdo.

Přesto masakr sehrál svou úlohu. Američané ve Spojených státech poprvé viděli, že jejich hoši bojují v podivné válce, kdesi za oceánem, kde masakrují nevinné děti. Odpor proti válce sílil, veřejnost byla pobouřena a požadovala ukončení celého amerického angažmá ve Vietnamu. To se nakonec také stalo, i když to trvalo ještě několik let. My Lai je pro americkou armádu dodnes obrovskou ostudou a skvrnou na její pověsti.

Snímky ve fotogalerii jsou drastické a ukazují, jaké peklo Američané v My Lai rozpoutali.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu