válkaČeskoslovenskoobjevy

Mary Blandyová otrávila svého otce smrtícím „elixírem lásky“

Mary Blandyová otrávila svého otce smrtícím „elixírem lásky“
Zdroj: thevintagenews.com

Mary Blandyová byla obviněna z vraždy svého otce. Její případ byl mimořádný tím, že použila arzenik, prý ale nevěděla, že otci podává jed. Za vším byla samozřejmě hlavně nenaplněná láska.

Tomáš Chalupa 4. prosince 2018

Vražda se stala roku 1751, Blandyová otrávila svého otce Francise. Žena se hájila tím, že nechtěla otce zabít. Prý mu jen podala „elixír lásky“, po kterém by konečně souhlasil s jejím sňatkem se skotským šlechticem a armádním důstojníkem Williamem Henrym Cranstounem.

Blandyová byla mimořádně inteligentní, dostalo se jí skvělého vzdělání a na svou dobu byla také velmi emancipovaná. V roce 1746 potkala Cranstouna a do pohledného důstojníka se zamilovala. Svatba měla proběhnout v roce 1751. Jenže se zjistilo, že Cranstoun už ženatý je a dokonce má dítě. Cranstoun tvrdil, že manželství je neplatné, opakovaně jezdil do Skotska, aby tam celou záležitost nějak vyřešil.

Jenže věc se táhla a otec Blandyové začal Cranstouna podezřívat, že ve Skotsku neusiluje o rozvod ani vyřešení problému. Prohlásil, že se sňatkem nesouhlasí a žádná svatba nebude, leda přes jeho mrtvolu.

Běh dalších událostí byl poněkud nejasný. Blandyová tvrdila, že jí Cranstoun ze Skotska nechal poslat speciální elixír, který prý měl otce obměkčit, pokud by ho vypil. Cranstoun prý výslovně psal v dopise, že mu ho má dát do jídla. A Blandyová poslechla a otce otrávila arzenikem.

Soud se konal 3. března roku 1752. Byl zde přítomen i vědec dr. Anthony Addington, který ctěnému soudu vysvětlil, jak funguje arzenik a proč je to vhodný jed, pokud chcete někoho rychle odstranit. Blandyová byla odsouzena k trestu smrti a oběšena na nádvoří Oxfordského hradu.

Její poprava i případ přilákaly poměrně velkou pozornost. Mezi lidmi kolovaly v podobě pamfletů různé „zaručeně pravé dopisy Blandyové a Cranstouna“. Publikum i tehdejší tisk byli v názorech rozděleni. Někteří věřili, že byla nevinná a nevěděla, co otci podává, většina se ale domnívala, že takto vzdělaná žena prostě musela vědět, co dělá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu