válkaČeskoslovenskoobjevy

Martin Štěpánek se dočkal svobody, proč ale spáchal sebevraždu?

Martin Štěpánek se dočkal svobody, proč ale spáchal sebevraždu?
Zdroj: Profimedia
+ 3 fotky+ 4 fotky

Herec a politik Martin Štěpánek byl bojovník za svobodu a demokracii, komplikovaný člověk a talentovaný herec. Žil dobrodružný život plný zvratů a bojoval se závislostí na alkoholu. Odešel do exilu, aby se po Sametové revoluci vrátil domů jako svobodný člověk. A svobodně si zvolil i způsob, jak odejde ze života.

Lenka Hamplová 13. června 2021

Martina Štěpánka “zanesl čáp” do opravdové umělecké rodiny. Narodil se 11. ledna 1947 v Praze legendárnímu herci Zdeňku Štěpánkovi. Je všeobecně známo, že měl stejně talentované sourozence, a to bratra Petra Štěpánka a nevlastní sestru Janu Štěpánkovou. Bylo tedy jen otázkou času, kdy i Martin přičichne k herectví.

Nebylo to pouze divadelní múza, co Štěpánkovi imponovala. Zalíbení našel také ve výtvarném umění a chemii.

Po nultém ročníku na medicíně se přihlásil na DAMU a v roce 1969 ji absolvoval, i když diplom mohl získat až po roce 1989. Dostalo se mu pocty ztvárnit krásné role v mnoha prestižních divadlech v Praze: v Národním divadle, v Činoherním klubu a v Divadle na Vinohradech. Často se také objevoval na stříbrném plátně. Debutoval v roce 1964 snímkem Obžalovaný a další skvělé filmy na sebe nenechaly dlouho čekat; za zmínku stojí Flirt se slečnou Stříbrnou, Alibi na vodě, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Vlak do stanice Nebe aj.

Z jednoho divadla do druhého Štěpánek přecházel z politických důvodů a v roce 1981 byl postaven před osudovou volbu: buď vstoupí do strany, nebo přijde o práci. Politickému tlaku se odmítl podvolit a raději emigroval do Rakouska společně se svou ženou, herečkou Jaroslavou Tvrzníkovou, a dvěma dětmi.

V rakouském azylu působil Štěpánek v divadle Die Komödianten a poté odešel do Německa. V Mnichově se manželé živili hraním, režírováním a výukou herectví. Působili v divadle Theatre Ensemble V. M., Theatre 44 a v divadelním spolku Franze Werfela. V socialistickém Československu mezitím získal cejch emigranta a nepřítele komunistického režimu: jeho tvorba i jméno se ocitly na černé listině. Státní bezpečnost sledovala zbytek rodiny, včetně herce Petra Štěpánka, který byl nucen odsoudit bratrovu emigraci.

Thumbnail # Dvojí život herce Karla Högera za protektorátu: Naoko hajloval, ale potají byl v odboji
Mohlo by Vás zajímat:

Dvojí život herce Karla Högera za protektorátu: Naoko hajloval, ale potají byl v odboji

Klid neměl Martin Štěpánek ani v exilu. Když začal pracovat jako politický hlasatel a komentátor rádia Svobodná Evropa, napíchli se mu tajní na telefon v jeho mnichovském bytě a dostával i výhružky. Jednoho dne našel na zadním sedadle auta fotografie uřezaných hlav s výzvou, ať Svobodná Evropa zaplatí jeden milion marek, jinak dojde k vraždě. Nějaký čas se tehdy musel s rodinou ukrývat v klášteře.

Martin Štěpánek byl velkým bojovníkem za svobodu a demokracii. Byl člověkem, který nesnesl bezpráví a nesvobodu. Ti, co ho znali, o něm hovoří jako o člověku komplikovaném a rozpolceném, ovšem velice inteligentním. Svou povahu zřejmě zdědil po svém otci Zdeňkovi, který byl taktéž nátury bouřlivé, vášnivé a složité. Společná jim byla i láska ke zbraním a myslivosti. Oba byli členy organizace Svobodní zednáři. Jednalo se o tajnou společnost, která si dala za hlavní cíle uskutečňování sociálně spravedlivé, rovnostářské společnosti a konání dobročinnosti.

Thumbnail # Svérázný herec Josef Hlinomaz: Kašlal na konvence, měl krásný život i smrt
Mohlo by Vás zajímat:

Svérázný herec Josef Hlinomaz: Kašlal na konvence, měl krásný život i smrt

Do Česka se Martin Štěpánek navrátil v roce 1994. Vrátil se ke své herecké profesi, účinkoval například v Divadle na Vinohradech, Národním divadle, Lyře Pragensis, v Divadle v Dlouhé, Divadle Ungelt či v Pražském komorním divadle. Dál ho ale zajímala i politika, ve Svobodném rádiu působil až do roku 2002, kdy byla zrušena česká sekce. V roce 2006 mu nabídl tehdejší premiér Mirek Topolánek funkci ministra kultury v menšinové vládě. Nabídku Štěpánek přijal, ale na tomto postu jako nestraník vydržel jen necelý rok, neboť první Topolánkova vláda nezískala důvěru Poslanecké sněmovny.

Thumbnail # Herečku Jean Sebergovou dohnala FBI k sebevraždě
Mohlo by Vás zajímat:

Herečku Jean Sebergovou dohnala FBI k sebevraždě

Životní příběh Martina Štěpánka se uzavřel tragickou událostí, kterou si herec „naordinoval“ sám. Rozhodl se dobrovolně ukončit svůj život v 63 letech a 16. září 2010 se zastřelil legálně drženou zbraní. Bezvládné tělo objevila manželka v jeho pracovně. Ke zbraním měl celý život blízko, zřejmě proto si zvolil takový způsob sebevraždy. Proč se rozhodl odejít z tohoto světa, není zcela jasné. Na veřejnost prosáklo, že bojoval s rakovinou, trpěl úpornými bolestmi, ale odmítl chemoterapii. Zřejmě se chtěl vyhnout pomalému umírání a nebýt nikomu na obtíž. Také se potýkal s démonem alkoholem, což je častý problém mnoha velkých umělců. „Žil jako kapitán svého života a zemřel jako kapitán svého života,“ prohlásil o něm přítel a kolega ze Svobodné Evropy Jefim Fištejn.

Další články

Zavří­t reklamu