Filmařská tradice má v Maroku opravdu hluboké kořeny, vždyť zde točil už v roce 1897 Louis Lumiére, jeden z průkopníků světové kinematografie.

Filmařská tradice má v Maroku opravdu hluboké kořeny, vždyť zde točil už v roce 1897 Louis Lumiére, jeden z průkopníků světové kinematografie. | zdroj: amusingplanet.com


Marocká poušť je plná opuštěných filmových kulis

TÉMATA: maroko | filmy | natáčení

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 08. 2019 | 13:00

V šedesátých letech se režisér David Lean poohlížel po vhodné lokace pro svůj snímek Lawrence z Arábie. Pochopitelně ho zajímala hlavně poušť, a tak narazil na marocký Warzazát . Nádherné pouštní město na úpatí pohoří Atlas nabízelo překrásné scenérie, modré nebe a přátelské místní obyvatele.

Většinu filmu točil Lean ve Španělsku, ale ve Warzazátu se natáčel například masakr turecké armády u města Tafas. Během dalších padesáti let se v Ouarzazate točilo mnoho dalších filmů, například Gladiátor, Mumie, Black Hawk Down, Babel, Bournovo ultimátum a další. Filmaři si tuto lokaci vekmi oblíbili. V dnes šedesátitisícovém městě Warzazátu, přezdívaném africký Hollywood, sídlí největší filmová studia na světě – Atlas Corporation Studios, která byla založena už v roce 1983.

Filmový průmysl je pro zdejší komunitu důležitým a vítaným zdrojem příjmů. Vznikají zde lokální produkční společnosti zaměřené na podporu zahraničních filmových projektů. Bohužel je zde téměř pravidlem, že filmové štáby odjedou po natáčení domů a kulisy nechají v poušti, kde je nikdo neuklízí. Jenže místní i z nich udělali atrakci, takže se sem sjíždějí turisté, aby viděli tibetské chrámy, egyptské mumie, středověké hrady, rychlé vozy, proudové stíhačky a mnoho dalších pozůstatků filmových projektů. Kousek od města se nachází také pevnost Aït Benhaddou, která se také objevila ve dvacítce různých zahraničních velkofilmů.

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 08. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu