válkaČeskoslovenskoobjevy

Marlon Brando v dětství trpěl. Od rodičů snášel bití i ponižování

Marlon Brando v dětství trpěl. Od rodičů snášel bití i ponižování
Zdroj: mashable.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Marlon Brando platí nejenom za jednoho z nejtalentovanějších herců, ale i za jednoho z těch nejproblematičtějších. Na jeho kontroverzní povaze se zřejmě podepsalo především nelehké dětství.

Simona Knotkova 26. dubna 2017

Marlon Brando se narodil 3. dubna 1924 jako třetí dítě herečky Dorothy Julie a pracovníka v chemické továrně Marlona Branda. Manželé už vychovávali pětiletou Jocelyn a dvouletou Frances.

Již odmala musel Marlon snášet alkoholické excesy a nezájem svých rodičů. Matka se o děti příliš nestarala a čas raději trávila do časných ranních hodin v barech. Otec nešel pro ránu daleko a syna rád ponižoval.

Herec na něj později vzpomínal slovy: „Byl jsem jeho jmenovec, ale ať jsem udělal cokoliv, nikdy to nestačilo. Vůbec jsem ho nezajímal. Rád mi opakoval, že nic v životě nedokážu. Když jsem měl hrát scénu, kde jsem byl rozzlobený, vzpomněl jsem si, jak mě mlátil.“

Problémy doma se promítly i do Brandova chování ve škole. Dospívající chlapec se bouřil proti učitelům, zakládal ohně a jednou dokonce vjel s motorkou do školní chodby. Pro vedení školy to byla poslední kapka a Marlona vyhodili.

Nedařilo se mu ani na následné vojenské akademii Shattuck v Minnesotě. Zatímco v hodinách dramatu exceloval, jeho vzdorovité chování vůči autoritám a porušování školního řádu mu vysloužilo další vyhazov. Zelenou nedostal ani v armádě, kde ho kvůli vykloubené čéšce, způsobené zraněním ve fotbale, nepřijali.

Po tomto posledním nezdaru se Brando konečně rozhodl následovat svou skutečnou vášeň a odjel za sestrou Jocelyn do New Yorku studovat herectví.

Na plátně debutoval v roce 1950 v dramatu Muži. A zbytek je už historie.


Marlon Brando (1924–2004) byl americký filmový a divadelní herec, který je považován za jednu z nejvýraznějších hereckých osobností 20. století. Proslul především rolemi ve filmech režiséra Elia Kazana z padesátých let Tramvaj do stanice Touha a V přístavu. Je taktéž dvojnásobným držitelem cen americké filmové akademie za hlavní role ve snímcích Kmotr a V přístavu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu