válkaČeskoslovenskoobjevy

Markýz de Sade byl skutečný sadista a násilník, jeho odkaz žije přesto dál

Markýz de Sade byl skutečný sadista a násilník, jeho odkaz žije přesto dál
Zdroj: allthatsinteresting.com

Je dodnes symbolem sexuální zvrácenosti, sadismu a nevšedních sexuálních praktik, za které byl uvězněn. Jaká byl život markýze de Sade?

Tomáš Chalupa 17. října 2018

Markýz de Sade byl šlechtic z 18. století, který se proslavil svými sexuálními romány a novelami, plnými násilí. Byl nepochybně volnomyšlenkář a libertarián, který chtěl otřást prudérní společností a jejími předsudky.

Jeho matka se jej zamlada snažila protlačit ke dvoru. Ale rychle se ukázalo, že pravidla vládnoucí ve vyšších kruzích mu nesvědčí a odmítá se jim podřídit. Zaplétal se do potyček a soubojů s jinými urozenými mladíky a celkově vedl bouřlivý život. Nepomohlo ani to, že nastoupil na vojenskou akademii a měl se stát členem královské lehké kavalerie, kde se scházel výkvět francouzské smetánky.

Zúčastnil se jako voják sedmileté války. Žádné velké vzrušení to ale pro něj nejspíš nebylo, protože je hledal jinde. Svou první ženu viděl poprvé dva dny před svatbou. Ta byla domluvena rodiči a šlo o klasický sňatek z rozumu, spojující dva šlechtické rody. Jeho žena ho ale nezajímala, zajímaly ho prostitutky a vůbec ženy jako takové. Brzy byly hampejzy po celé Paříži varovány před mladým de Sadem, který se neváhal zamčít s jednou z prostitutek v pokoji, mávat nad ní krucifixem a u toho na ní křičet oplzlosti. To byl ale zjevně jen začátek.

Přestože jeho pověst jej doslova předcházela a prostitutky měly přikázáno s ním nechodit na pokoj, i tak se mu podařilo jich mnoho zneužít. Jednu svázal, bičoval a lil na její tělo horký vosk. Přestože jí zaplatil, aby proti němu nevznesla obvinění, zasáhl samotný král, který nechal de Sadeho uvěznit. Nakonec mu ale stačilo, že se de Sade stáhl na své panství na zámku v Provence. To ale byla chyba. De Sade tak našel útočiště, kde měl relativní klid na své deviantní aktivity.

Za pomoci své manželky a jednoho sluhy uvěznil přímo na zámku pět mladých dívek a jednoho mladíka. Šest týdnů jim pak prováděli nejhrůznější věci, které je jen napadli. Místní lidé se zámku začali děsit, věc se opět dostala až do Paříže a ke dvoru. Byla to jeho mocná tchýně, která zařídila, aby de Sadeho rychle chytli. Podařilo se jim to, přestože de Sade uprchl do Itálie se svým sluhou a zřejmě i milencem Latourem. Oba byli odsouzeni k trestu smrti.

Sice se mu podařilo uprchnout a znovu obnovit svou zvrhlou činnost na svém panství, ale byl opět dopaden a znovu uvězněn. Celkově strávil za mřížemi 30 let ze svého života. Právě ve vězení napsal svá nejznámější díla jako 120 dní Sodomy nebo Dialog mezi knězem a umírajícím mužem. Po francouzské revoluci byl odeslán do blázince, kde napsal své nejznámější dílo Justina. Markýz nakonec za mřížemi i zemřel.

Jeho odkaz žije dál, ale i jeho příznivci jsou daleko toho, aby jej nazývali hrdinou. Odborníci se shodují na tom, že to byl násilník, sexuální deviant a člověk, který se dopustil mnoha zhýralých činů na bezbranných ženách. Přestože měl dar slova, byl inteligentní a dokázal o svých temných vášních napsat celé spisy, není to žádný představitel svobody nebo bojovník proti konvencím. Byl to prostě jen zhýralec, chlípník a násilník.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu