Roli Maryšky v komedii Postřižiny měla hrát původně Libuše Šafránková, režisér Jiří Menzel dal ale nakonec přednost slovenské herečce. K opačné rošádě došlo o 16 let později, kdy Vašáryová odmítla roli zpěvačky Kláry, kterou pak místo ní ztvárnila v oscarovém snímku Kolja (1996) Libuše Šafránková.

Roli Maryšky v komedii Postřižiny měla hrát původně Libuše Šafránková, režisér Jiří Menzel dal ale nakonec přednost slovenské herečce. K opačné rošádě došlo o 16 let později, kdy Vašáryová odmítla roli zpěvačky Kláry, kterou pak místo ní ztvárnila v oscarovém snímku Kolja (1996) Libuše Šafránková. | zdroj: archiv


Markéta, Maruška, Maryška nebo Mahulena? Připomeňme si nejkrásnější role Magdy Vašáryové

TÉMATA: herečky | film | československo | slovensko | magda vašáryová

user-avatar

Yvonne K.

26. 08. 2018 | 09:11

Slovenská herečka, diplomatka a politička Magda Vašáryová oslaví v neděli 26. srpna své 70. narozeniny. Ve filmu se objevila již jako patnáctiletá a díky Marketě Lazarové se stala zároveň první slovenskou herečkou, která se proslavila v zahraničí. V 70. letech byla považována za jednu z nejkrásnějších a nejtalentovanějších hereček v bývalém Československu, slovanskou verzí Catherine Deneuve. Když natočila s Jiřím Menzelem komedii Postřižiny, dostalo se jí i nabídky na hlavní roli v hollywoodském filmu Sophiina volba. Tu jí ale ve finále vyfoukla Meryl Streepová a dostala za ni Oscara. V roce 1990 však přišla jiná atraktivní nabídka, tentokrát od prezidenta Václava Havla, který slovenské herečce znalé osmi cizích jazyků nabídl post velvyslankyně v Rakousku. Vašáryová pověsila herectví na hřebík a začala se věnovat politice. V té však voliče příliš neoslnila. V posledních letech si navíc proti sobě popudila hodně Čechů za to, jak je vyplísnila za jejich protimigrační postoje. To však nic nemění na tom, že Magdu Vašáryovou český divák za mnohé její filmové role, v nichž zosobnila jemné, oduševnělé i smyslné ženství a přitom se skvěle popasovala s češtinou, bezmezně miluje a obdivuje. Připomeňme si ty nejkrásnější z nich.

user-avatar

Yvonne K.

26. 08. 2018 | 09:11

Zavří­t reklamu