válkaČeskoslovenskoobjevy

Mark Twain napsal novelu Jap Herron sedm let po své smrti

Mark Twain napsal novelu Jap Herron sedm let po své smrti
Zdroj: amusingplanet.com

Mark Twain zemřel v roce 1910 a o sedm let později napsal román s názvem Jap Herron. Vznikl prostřednictvím spisovatelky a novinářky ze Saint Louis Emily Grant Hutchingsové, která tvrdila, že jí celý příběh nadiktoval Twain ze záhrobí.

Tomáš Chalupa 3. února 2020

Ke komunikaci se slavným spisovatelem použila Hutchingsová speciální tabulku Ouija, což bylo oblíbené zařízení u spiritistů a okultistů. Tabulka obsahovala všechna písmena abecedy a pohyblivou šipku. Pomocí šipky mohli duchové ze záhrobí ukazovat písmena a komunikovat. Hutchingsová tvrdila, že jí takto nadiktoval Twain celý román a také dvě povídky.

Při slavnostním (a velmi dlouhém) uvedení knihy Hutchingsová popisovala, jak se stala členkou malé společnosti zabývající se vyvoláváním duchů a jak slavný spisovatel skrze desku Ouija promlouval přímo k ní. Oslovoval ji prý děvče z Hannibalu – Hutchingsová se narodila ve městě stejného jména.

Její či jeho knize se dostalo poměrně velké pozornosti. List New York Times ale poněkud škodolibě konstatoval, že Ouija deska se stává velkou konkurencí běžného psacího stroje, protože je to za posledních několik měsíců již třetí román, který napsal kdosi ze záhrobí pomocí tohoto zařízení. Samotný román nazval pokusem o imitaci a Twainovi vzkázal, že pokud je to to nejlepší, co mohl ze světa mrtvých vytvořit, raději by se neměl pokoušet o další překročení hranice mezi živými a mrtvými.

Rok poté, co byl román uveden na trh, Hutchingsovou zažalovala Twainova dcera Clara Clemensová kvůli tomu, že podle ní spisovatelka neoprávněně těží ze slávy jejího zesnulého otce. Hutchingsová byla požádána, aby dokázala, že její román skutečně napsal duch Marka Twaina. A pokud by to skutečně dokázala, měla by problém, protože výhradní práva na tvorbu Marka Twaina mělo vydavatelství Harper & Brothers. Hutchingsová se tedy ocitla v právně bezvýchodné situaci a román v tichosti zmizel z pultů. Dodnes jsou papírové výtisky této knihy mimořádně vzácné, ale lze si ji přečíst v digitální podobě.

Další články

Zavří­t reklamu