válkaČeskoslovenskoobjevy

Marita Lorenzová milovala Fidela Castra, pak jí řekli, že ho má zabít

Marita Lorenzová milovala Fidela Castra, pak jí řekli, že ho má zabít
Zdroj: flickr

Marita Lorenzová byla jedním z nejzávažnějších pokusů amerických tajných služeb, jak zabít kubánského vůdce Fidela Castra. Jenže věci se nevyvíjely podle představ tajných agentů.

Tomáš Chalupa 20. května 2021

Marita Lorenzová byla Američanka s německými kořeny. Narodila se v roce 1939 v Brémách, v pěti letech ji a její matku poslali nacisté do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Po osvobození tábora se její rodina opět sloučila a odstěhovala se do Bremerhavenu. Odtud pak ale brzy odcestovala do USA a usadila se na Manhattanu.

Zdá se, že pro dráhu špionky se Lorenzová doslova narodila. Její matka v USA pracovala pro OSS, což byla předchůdkyně CIA, a později také pro Pentagon. Otec byl kapitánem zaoceánských parníků, na kterých našla práci i Marita. A právě na palubě lodi MS Berlin poprvé potkala Fidela Castra. To jí bylo 19 let.

Loď přistála v Havaně, na břehu se objevil Castro se svými kumpány a dožadoval se vstupu na palubu. Lorenzová se do Castra, uhrančivého revolucionáře s doutníkem, okamžitě zamilovala. Měl pro ni neodolatelné kouzlo. Ještě toho dne ho provedla pro lodi, a prohlídka byla zakončena sexem v jedné ze soukromých kajut.

Castro druhý den odletěl soukromým tryskáčem a Maritu vzal s sebou. Románek mezi nimi pokračoval, Lorenzová dokonce otěhotněla. Tvrdila sice, že otcem byl Castro, ale neexistuje důkaz, že se nějaké dítě narodilo, ani není známo, co se s ním vlastně stalo. Dokonce kolovaly informace, že těch těhotenství bylo víc. Castro ale vždy namítal, že děti z politických důvodů nechce. Podle její verze ji nechal omámit a pak v bezvědomí lékaři na klinice v Havaně provedli potrat.

Po této epizodě jejich vztah ochladl a Lorenzová se vrátila z Havany na Manhattan. Tam se s ní seznámili agent CIA Frank Sturgis a jistý antikomunista Alexander Rorke. Těm se podařilo Lorenzovou nejen naverbovat do proticastrovské skupiny, ale dokonce ji i přesvědčit, aby kubánského vůdce zabila. Prošla několikatýdenním výcvikem a pak nasedla na letadlo do Havany. S sebou měla pilulky s jedem, které mu chtěla hodit do pití.

Jenže sotva Castra spatřila, celý plán se jí okamžitě vykouřil z hlavy. Místo toho se mu ke všemu přiznala s tím, že jej stále miluje. Oba se pomilovali a pak se Lorenzová vrátila zpět do Miami.

Co říci na závěr? Castro byl nesmrtelný. Přežil 600 pokusů o atentát a ten, který měla provést Marita Lorenzová, zdaleka nebyl ten s největší šancí na úspěch. V tomto případě se navíc kubánský vůdce ubránil pouhým svým sex-appealem a šarmem, které byly silnější než sliby tajných agentů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu