válkaČeskoslovenskoobjevy

Mariňák Smedley Butler odhalil rozsáhlé korporátní spiknutí proti americké vládě

Mariňák Smedley Butler odhalil rozsáhlé korporátní spiknutí proti americké vládě
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Generálmajor Smedley Butler byl nejvíce vyznamenaným mariňákem v celém americkém sboru. Byl patriot a nezpochybnitelný hrdina, který ovšem měl mnoho nepřátel. Kritizoval totiž poměry ve vládě a také se kriticky vyjadřoval k fašistickému režimu v Itálii. Shodou okolností to byl právě on, kdo se dostal do středu připravovaného převratu sil, které chtěly z Ameriky udělat druhou Itálii.

Tomáš Chalupa 24. května 2019

Butlerovi byl ve svých 48 letech na vrcholu kariéry. Měl hodnost generálmajora (což byla nejvyšší hodnost, kterou někdo do té doby v Marine Corps získal), dvě Medaile cti a nepřeberné množství dalších ocenění. U námořní pěchoty odsloužil čtyřiatřicet let, během nichž za vlast bojoval na Filipínách, v Číně za boxerského povstání, v Latinské Americe a Karibiku za takzvaných banánových válek o kontrolu nad dříve španělskými koloniemi, stejně jako ve Francii v zákopech první světové války.

V roce 1931 odešel z armády, protože ho prezident Hoover nechtěl dále povýšit a byl s Butlerem na nože. Dokonce se měl veřejně omluvit za své kritické výroky o Benitu Mussolinim, k čemuž ho zavázal vojenský soud. Butler se ale omlouvat nehodlal a raději odešel z armády. Objížděl Spojené státy se svým přednáškovým turné, na kterém kritizoval Hooverovu vládu, italský fašistický režim Bennita Mussoliniho i podobu výluhového bonusu pro vojáky, kteří sloužili v první světové válce. Ti totiž měli na své peníze za službu čekat dvacet let. To se mužům samozřejmě nelíbilo a velmi podporovali Butlera za jeho snahu tento stav změnit. Kvůli zákonu o výsluhách se dokonce ve Washingtonu střetli demonstrující vojáci (tzv. Bonus Army) s pravidelnou kavalerií, která protesty násilně potlačila. Problém tím ale nezmizel. Spojené státy byly navíc zmítány ekonomickou krizí nebývalých rozměrů a celá země vřela nespokojeností.

Výsledkem bylo mimo jiné i zvolení nového prezidenta Franklina Delano Roosevelta, který chtěl situaci řešit zdaněním a regulací velkých korporací. Těm se to přirozeně nelíbilo a chtěly Rooseveltovu administrativu, kterou považovaly za skrytě komunistickou, zničit a nahradit vládou podobnou té italské. Fašismus je ostatně vláda korporací, a přesně to by kapitánům průmyslu vyhovovalo nejvíce.

V červenci roku 1933 bankéř Gerald MacGuire navštívil Butlera s neobvyklou nabídkou. Mluvil za skupinu největších amerických společností. Nabízel peníze, spoustu peněz a také mediální podporu, pokud se Butler postaví do čela nespokojených veteránů a svrhne vládu v Bílém domě. V čele vlády by stál právě Butler. Mohl by si vyřídit účty se všemi, kdo mu kdy ublížili. Nezaměstnané dělníky by vláda nasadila na nucené práce, básnil MacGuire, který před Butlerem vychvaloval Hitlera a Mussoliniho. „Zbraně pro převrat vám dodají naše zbrojovky,“ dodal MacGuire.

Butler na nabídku kývl a začal s přípravami. Na podzim roku 1934 svolal velkou tiskovou konferenci a promluvil k národu. Místo provolání k nespokojencům ale oznámil, že největší americké firmy plánují vojenský převrat, v jehož čele by měl on sám stanout. Prozradil vše včetně jmen firem a detailů komplotu. Myslel si, že převezl spiklence, ale ti převezli jeho. Byli totiž nesmírně bohatí a mocní, a tak celá aféra vyšuměla. Firmy odmítly Butlerovy informace jako výmysly a bláboly, média, která vlastnily korporace, udělaly z Butlera div ne blázna a vyšetřování celé věci nic nepřineslo. MacGuire sice vypovídal před sněmovním výborem, ale měsíc na to zemřel. Bez klíčového svědka se nedalo nikomu nic dokázat a stát neměl zájem jít do bitvy proti svým největším korporacím. I tak je dodnes Butler považován za opravdového vlastence a hrdinu, který odmítl vábení moci a zachoval se tak, jak se zachovat měl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu