válkaČeskoslovenskoobjevy

Marilyn vos Savant měla jako dítě IQ 186, chytřejší dítě se zatím nenašlo

Marilyn vos Savant  měla jako dítě IQ 186, chytřejší dítě se zatím nenašlo
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Marilyn vos Savant se narodila jako Marilyn Mach, ale své příjmení po otci si dlouho nenechala. Došla totiž k názoru, že dcery by mohly nosit příjmení své matky, takže se přejmenovala na mnohem lépe znějící Marilyn vos Savant.

Tomáš Chalupa 2. března 2019

V deseti letech Marilyn podstoupila dva IQ testy. První byl Stanford-Binetův test, druhý byl klasický IQ test. V tom druhém získala skóre 145, její IQ tak bylo podle testu 186. Takového výsledku doposud nikdo nedosáhl. Podle Stanford-Binetova testu měla IQ dokonce 228. Neuvěřitelné, ale vědecky potvrzené.

Vědci po prozkoumání testů došli k závěru, že Marilyn má vědomosti a inteligenční schopnosti třiadvacetiletého člověka. Později se stala oficiální držitelkou světového rekordu v IQ, který byl zapsán do Guinessovy knihy. A figuruje tam dodnes, tedy v kategorii dítě.

Vos Savant přitom měla zcela normální vzdělání, chodila na místní gymnázium a začala pracovat ve firmě svého otce. Pokračovala současně ve studiu na univerzitě v St. Louis, kde studovala filozofii. Po dvou letech ale studia zanechala.

Později se přestěhovala do New Yorku, kde vymýšlela různé kvízy pro magazín Omni a pracovala také pro magazín Parade. V něm měla sloupek, kam lidé mohli napsat jakoukoliv otázku a vos Savant jim napsala odpověď.

V roce 1987 si vzala Roberta Jarvika, který stál za vývojem umělého srdce Jarvik-7. Stala se finanční ředitelkou v jeho společnosti Jarvik Heart inc. Říkalo se o nich, že jsou nejchytřejší pár v New Yorku, a nejspíš to byla pravda. Dnes je Marilyn Vos Savant 72 let.

Dlouhou dobu se vedou spekulace o tehdejších testech IQ. Mnoha lidem včetně některých odborníků je podezřelé, že se doposud žádné dítě její výši IQ nepřiblížilo. A mezi dospělými není situace o mnoho lepší. IQ vos Savant měl překonat jen americký šachista Bobby Fischer s IQ 187, podle jiných zdrojů má z žijících osobností nejvyšší IQ 190 další šachista, Rus Garry Kasparov, spolu s nigerijským matematikem Philipem Emeagwalim. Vůbec nejvyšší IQ mezi dospělými ve výši 220 měl podle odhadů Leonardo da Vinci. To jsou ale jen dohady, IQ da Vincimu pochopitelně nikdo neměřil. Vos Savant je každopádně v „dětské“ kategorii doposud neporažená a stále drží světový rekord.

Další články

Zavří­t reklamu