válkaČeskoslovenskoobjevy

Marie Terezie: oddaná manželka, ale despotická matka

Marie Terezie: oddaná manželka, ale despotická matka
Zdroj: wikipedia commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Česká televize nedávno uvedla zdařilý koprodukční snímek o panovnici, která v českých zemích vyvolává spíše kontroverzní pocity. Její politická rozhodnutí se nedají označit za zcela prospěšná pro českou zemi, několik jejích významných reforem se ale přesto uchytilo. Jaká byla ale Marie Terezie jako žena?

Marta Šindlauerová 16. ledna 2020

Marie Terezie se ráda prezentovala jako oddaná, dokonalá matka i manželka. Velkou pozornost věnovala tomu, aby byla doma vždy patrná idylická atmosféra, díky které se mohla s elánem a patřičnou rozvážností věnovat státnickým záležitostem, a aby to hlavně všechno bylo na očích. Dle historických zdrojů – jmenovitě nalezených dopisů – je ale jasné, že harmonické vztahy arcivévodkyně měla nikoli se svými dětmi, nýbrž manželem. František I. Štěpán Lotrinský byl její životní láskou. Vlastně měla Marie Terezie obrovské štěstí, že se osud takříkajíc trefil a přihodil jí ideálního manžela, kterého milovala až do jeho smrti a říkala mu láskyplně „myšáčku“. Dopředu domluvená manželství opravdu málokdy sršela nějakými osudovými city.

Královna porodila šestnáct dětí, jen deset z nich se ale dožilo dospělosti. Tři z nich zemřely na neštovice, dvě děti skonaly při porodu, jedno vydechlo naposledy už v batolecím věku. Úmrtnost dětí byla v té době vysoká a jak je vidět, nevyhnula se ani královské rodině, která si nemohla stěžovat na nedostupnost lékařské péče nebo na její špatnou kvalitu. Marie Terezie tyto smutné události přijímala jako boží rozhodnutí a dokonce – podle jedné z náboženských tradic – dávala nově narozenému dítěti jméno toho zemřelého. Mimochodem hodně dětí znamená i hodně vnuků. Těch měla Marie padesát šest.

Marie Terezie s rodinou, zcela vpravo její syn, spoluvládce a nástupce Josef II. Zdroj: wikipedia

Marie Terezie s rodinou, zcela vpravo její syn, spoluvládce a nástupce Josef II. Zdroj: wikipedia

Její vztah k dětem se ale nedá popsat jako láskyplný. Velmi ráda své děti zneužívala k takové, dnes bychom řekli „show“, kdy dávala na odiv, jaká je skvělá matka a jak to vlastně má těžké, protože se o děti stará naprosto sama (což samozřejmě nebyla pravda); měla pocit, že to vyvolá soucit a že jí to pomůže v politické kariéře. Za oponou to ovšem byla matka velmi přísná, která netolerovala žádnou míru rozmazlenosti a chovala se velmi nedůvěřivě a chladně. Nepatrnými projevy lásky obdarovávala pouze vybrané děti, měla ostrý jazyk a s ničím si nebrala servítky, co se výchovy týkalo. Vrtošivou povahu své matky museli potomci Marie Terezie snášet i po tom, co vyrostli a opustili královský dvůr. Královna je viděla primárně jako reprezentanty velevýznamné dynastie, jejíž zástupci musí za každých podmínek působit důstojně a chovat se dle nejpřísnějšího protokolu.

Ostatně malý obrázek o Marii Terezii jako matce si můžete udělat podle dopisu, který psala své dceři Marii Amalii: “Ten tvůj způsob řeči… je jakýkoli, jen ne dobrý, hlavně když mluvíš francouzsky. Není to moje chyba, já jsem ti už tolikrát domlovala, ať to zlepšíš, a radila jsem ti, jak se v tom zlepšit, ale marně… čím méně mluvíš, tím lépe. Dovol mi, abych spíše jako tvoje přítelkyně poukázala na to, že tvoje řeč je velmi jednotvárná a plná otřepaných frází…”

https://www.youtube.com/watch?v=uAh6eZbs-Ko

Další články

Zavří­t reklamu