válkaČeskoslovenskoobjevy

Marie Lafargeová otrávila manžela, její soudní proces byl senzací

Marie Lafargeová otrávila manžela, její soudní proces byl senzací
Zdroj: thevintagenews.com

Marie Lafargeová byla obyčejná dívka, která se narodila v roce 1816 v Paříži. Vyrůstala v rodině svých příbuzných, jejím pěstounem byl generální sekretář Francouzské národní banky. To Marii brzy stavělo do podivné role.

Tomáš Chalupa 28. července 2020

Byla sice zahrnuta dostatkem a studovala na nejlepších školách, ale současně jí bylo stále vštěpováno, že to vše jí nepatří, že pouze shodou okolností nakoukla do světa vyšších vrstev, kam by se normálně nikdy nepodívala, a že její místo je ve skutečnosti mezi spodinou.

Jak už to u dívek bývalo, vše se brzy začalo točit kolem sňatku. Kdo by si ale Marii vzal? Musel by být nesmírně bohatý, když sama byla v jedné z nejbohatších rodin ve Francii. Nikdo takový se ještě v jejích 23 letech nenašel. Rodina byla poměrně nervózní, a tak jí najala cosi jako dohazovače nebo velmi diskrétního seznamovacího agenta. Na stejného agenta se obrátil také Charles Pough-Lafarge. Lafarge byl boháč, tedy kdysi. Pak ale zbankrotoval a teď měl hlavně dluhy. Nicméně pověst měl dobrou a skrze sňatek hodlal především uspokojit své věřitele. Potřeboval se zkrátka výhodně oženit.

Za tím účelem si podal spoustu falešných inzerátů, kde sám sebe označoval jako majitele železáren s ohromujícím jměním. Dohazovač zaranžoval setkání Marie a Lafarge v opeře a brzy byla ruka v rukávě. Za čtyři dny po prvním seznámení bylo oznámeno zasnoubení nového páru z vyšší společnosti.

Pár odjel z Paříže na Lafargeho panství v La Glandier. Když tam ale přijeli, Marii spadly klapky z očí. Byla to krysami zamořená ruina z bývalého kláštera. Bylo to to úplně poslední místo, kde by chtěla mladá dívka plná života trávit svůj čas. Společnost jí nedělali žádní místní urození šlechtici, ale jen místní sedláci, kteří jí navíc z duše nesnášeli. Marie prosila Lafargeho, aby situaci nějak změnil. Když měl odjet na obchodní cestu do Paříže, prosila ho, aby ji vzal s sebou. Ten místo toho vzal svou matku. V tu chvíli Mariin pohár trpělivosti přetekl.

Za svým manželem poslala dopis s koláčkem. Dopis byl milostný a plný lásky, koláček byl ale otrávený a plný arzenu. Lafarge ho snědl a krátce na to se musel z cest vrátit a nechat se doma svou manželkou ošetřovat z neznámé choroby. Ta ho léčila čajem opět s přidaným arzenem. Měsíc to šlo takto dál, Lafarge chřadl, až nakonec vypustil duši.

Mělo se za to, že Lafarge zemřel na choleru, ale sami Mariini příbuzní ji podezřívali, že manžela z Nemanic otrávila. A to se potvrdilo, za což stanula před soudem. Ten byl opravdovou událostí a do Paříže se na tento soud sjížděli lidé z celé Evropy, asi jako když dnes jezdí fanoušci na fotbalový zápas.

Marie dostala za vraždu 12 let, které si také odseděla. Zemřela na tuberkulózu několik měsíců po svém propuštění. Ve vězení stihla napsat své memoáry.

Další články

Zavří­t reklamu