válkaČeskoslovenskoobjevy

Marie Kyselková: Princezna, kterou zlatá hvězda navždy poznamenala

Marie Kyselková: Princezna, kterou zlatá hvězda navždy poznamenala
Zdroj: profimedia
+ 5 fotek+ 6 fotek

Role princezny Lady ve slavné filmové pohádce Princezna se zlatou hvězdou učinila brněnskou herečku Marii Kyselkovou nesmrtelnou. A to i přesto, že byla její jedinou a poslední velkou rolí. Pohádkový život jí ovšem nezajistila. Získala sice popularitu a na tu dobu velmi slušné peníze, ale na place si dost vytrpěla. Po skončení natáčení dala před kariérou přednost rodině, ale ani ta jí v životě mnoho radosti nepřinesla.

Yvonne Pokorná 22. ledna 2019

Ani 60 let od svého vzniku neztratila jediná česká veršovaná pohádka Princezna se zlatou hvězdou na své popularitě a každé Vánoce kraluje na televizních obrazovkách. Jméno Marie Kyselkové sice divákům nezní až tak zvučně, ale půvabná tvář princezny Lady v myším kožíšku se zlatou hvězdou na čele a bujnou oranžovou hřívou se navždy otiskla do jejich paměti.

Marie Kyselková však o dráze herečky nesnila. Původně se chtěla stát zdravotní sestrou, proto v Brně vystudovala zdravotní školu. Všestranně nadaná dívka však již během studií zpívala a tančila v kavárnách a barech. Když pak dostala lákavou nabídku stát se manekýnou, dala zdravotnictví navždy vale a přestěhovala se do Prahy. Půvabné dívky s modrýma očima a perfektní postavou si na molech všiml režisér Jiří Sequens a obsadil ji do dobrodružného dramatu s kriminální zápletkou Větrná hora (1955). Začala také vystupovat v divadle S. K. Neumanna a následně přišla role Lídy v psychologickém dramatu Jaroslava Balíka Bomba (1957). O rok později jí Vojtěch Jasný nabídl postavu sestřičky v povídkovém filmu Touha.

Ke své největší, životní roli se Marie Kyselková dostala vlastně náhodou. V pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959) měla původně ztvárnit jen epizodní roli – jednu z princezen, které se ucházejí o přízeň prince Radovana (Josef Zíma). Těsně před natáčením filmu však hlavní představitelka Miriam Hynková vážně onemocněla a režisér Martin Frič našel náhradu v typově podobné, byť méně zkušené Marii.

Kyselková se těšila, jak se bude coby princezna převlékat do spousty krásných šatů, ale většinu času strávila v šedém kožíšku. Horší bylo, že si musela každý den nasazovat na hlavu paruku. „Každý den mi ji lepili na hlavu mastixem, to byla děsná žíravina! Rozežírala mi čelo,“ vzpomínala v rozhovoru pro ahaonline.cz. Mastixem jí lepili i hvězdu na čelo. „Další kus rozežrané kůže,“ poznamenala herečka, která přiznala, že tato role jí navždy zohyzdila tvář. Po slavné ozdobě ji zůstala na čele viditelná jizva.

To však nebylo pravým důvodem k ukončení slibně rozjeté kariéry. V době natáčení byla těhotná s hercem Petrem Haničincem, který byl její první láskou. “Setkali jsme se, když mi bylo dvacet, on byl právě v rozvodovém řízení se Štěpánkou Haničincovou. Okamžitě jsem se zamilovala,” vyprávěla po letech.

Vzali se a měli spolu spolu syna Ondřeje. A i když Kyselková dostávala řadu nabídek k natáčení, upřednostnila kariéru svého manžela a starala se o domácnost a o syna. K pohádkovému štěstí jí to však nepomohlo. Haničinec nebyl rodinný typ, doma moc nepobyl. Byl velký sukničkář a své ženě býval často nevěrný.

„Petr byl pracovitý a poctivý, měl ale také mnoho mimopracovních záležitostí – a to mě hodně bolelo. Já ho ale tak moc milovala, že jsem se ho snažila za každou cenu udržet, snažila jsem se to ignorovat,” svěřila se později.

Když si ale Haničinec začal vážnou známost s redaktorkou Evou Kopeckou, Kyselkové došla trpělivost. „Měla jsem také mimopracovní záležitost, a to se Petrovi nelíbilo. Mužská nevěra prý nic neznamená, není to citové, u ženy je to prý ale hrůza. A bylo zle,” prozradila Kyselková, proč jejich manželství po 15 letech zkrachovalo.

Svého druhého manžela, o dvanáct let mladšího zubního lékaře, potkala čtvrt roku po rozvodu na svatbě známé. Porodila mu dvě dcery a opět se plně věnovala rodině a domácnosti. Se zubařem prožila 40 let života, ale jak přiznala, ani s ním to nebyla žádná pohádka. „Přežili jsme spolu tak dlouho díky tomu, že jsem takový obrušovač konfliktů,” podotkla.

Občas si přivydělávala výrobou plstěných figurek. Až v důchodu se nechala částečně zaměstnat jako vrátná na strahovských vysokoškolských kolejích. Když pak její muž onemocněl rakovinou a odmítal hospitalizaci, plnila roli ošetřovatelky a zdravotní sestry zároveň. Manžel zemřel těsně před Vánoci a Kyselková už zůstala sama.

Největší radost jí vždy dělaly dcery Žofie a Alžběta. Zato se synem Ondřejem, který propadl drogám, zpřetrhala veškeré vazby. Tvrdila, že ji jen finančně využíval.

V posledních letech trápily Kyselkovou vážné zdravotní problémy. Trpěla nesnesitelnými bolestmi zad a poté i kyčlí, které ji omezovaly v pohybu. Operace zad nepomohla. K tomu se přidal zlomený krček. Potíže s pohybem a stálé bolesti ji zlomily psychicky. Před koncem roku 2017 byla hospitalizována v psychiatrické léčebně v Bohnicích.

„Paní Kyselková u nás byla tak na měsíc až dva už několikrát. Poté, co podstoupila operaci krčku, má už velké potíže s pohybem, a hlavně s psychikou,“ řekl deníku Aha! informovaný zdroj z léčebny.

Zemřela 21. ledna 2019 doma ve svém bytě, kde ji našel mrtvou herec Ivo Niederle (89), který žil ve stejném domě a s Kyselkovou se přátelil a pomáhal jí. Slavné princezně se zlatou hvězdou bylo 83 let.

Další články

Zavří­t reklamu