válkaČeskoslovenskoobjevy

Marie Kristina: vévodkyně, která způsobila největší lesbický skandál v habsburských dějinách

Marie Kristina: vévodkyně, která způsobila největší lesbický skandál v habsburských dějinách
Zdroj: Wikimedia Commons, Martin van Meytens, Volné dílo
+ 3 fotky+ 4 fotky

Jen málokteré ze šestnácti dětí Marie Terezie se výrazně zapsalo do historie. Možná by se mezi nevýrazné historické postavy zařadila i princezna Mimi, kdyby ovšem nebyl její život opředen zakázanou láskou. Dějiny si jí budou navždy pamatovat jako lesbickou milenku budoucí královny Isabelly Parmské.

Lenka Hamplová 13. května 2021

Marie Kristina se narodila jako páté dítě královny Marie Terezie a jejího manžela Františka I. Štěpána Lotrinského a mohla se pyšnit titulem „nejoblíbenější potomek královského páru“. Marie Terezie svou dceru milovala a dopřávala jí privilegií, jichž se jejím sourozencům nedostávalo. Otec František Mimi také zbožňoval a věnoval jí patřičnou pozornost. Není proto divu, že sourozencům nebyla Mimi příliš po chuti a žárlili na ni. Marie Kristina si u své matky „vydupala“ sňatek z lásky a vzala si syna polského krále Alberta Kazimíra, se kterým zůstala až do své smrti. Se svazkem nesouhlasil Mimin otec František, ovšem po jeho smrti už půvabné princezně nestálo nic v cestě.

Thumbnail # Marie Terezie: oddaná manželka, ale despotická matka
Mohlo by Vás zajímat:

Marie Terezie: oddaná manželka, ale despotická matka

Marie Kristina nebyla jen dcerou nejslavnější české královny a dokonalým příkladem urozenosti – byla také velmi krásná a talentovaná, a co je rozhodně nejpeprnější: byla s největší pravděpodobností lesbicky či bisexuálně orientovaná. Mimi začala mít lesbický poměr se ženou svého vlastního bratra a následníka trůnu Josefa II. Její osudovou milenkou nebyl nikdo jiný než stejně půvabná, vzdělaná a talentovaná Isabella Marie Parmská. Mezi ženami vznikl vášnivý vztah, který se odrážel ve společné korespondenci, jež si ženy posílaly. Mimi k Isabelle zajisté cítila zakázanou náklonost, ovšem ze strany budoucí královny šlo o obrovskou vášnivou lásku. Isabella Marii Kristině zcela propadla, trávila dny psaním dopisů, které jí posílala. Svého muže Josefa II. příliš nemilovala a muži pro ni byli jen „neužitečná zvířata“.

Thumbnail # Marie Antoinetta zahýbala francouzskému králi a následníka trůnu počala se Švédem!
Mohlo by Vás zajímat:

Marie Antoinetta zahýbala francouzskému králi a následníka trůnu počala se Švédem!

Dopisy psané Marií Kristinou se nezachovaly, naopak psaní zaslané Isabellou Parmskou jsou důkazem milostného vzplanutí dvou krásných žen. V jednom z dopisů Isabella Mimi napsala: „Nemohu snést to doufání, zda mě uznáš jako osobu hodnou tvé lásky, nebo zda mě raději srazíš do řeky…. Nedokáži myslet na nic jiného, než že jsem hluboce zamilovaná.“ V jiné korespondenci Isabella dodává: „Tvrdili mi, že den začíná Bohem. Já ale začínám den myšlenkou na osobu, kterou miluji, protože na ni myslím neustále.“ V milostných dopisech byly objeveny nejen důkazy náklonnosti a lásky, ale také erotické podtexty, které dokazují, že vztah obou vévodkyň byl sexuálního rázu.

Z dopisů je očividné, že šlo o lásku jako trám. Bohužel tehdejší bigotní společnost jejich lásce nepřála a bylo jasné, že tyto dvě ženy nikdy nebudou moci být opravdu spolu. Láska dvou habsburských žen trvala tři roky. Jejich „vztah“ ukončila smrt Isabelly Parmské, která těsně po porodu umřela na epidemii neštovic. Princezna Isabella milovala svou sladkou Mimi natolik, že po ní pojmenovala svou druhou dceru, která však krátce po porodu zemřela. Po Isabellině smrti si Marie Kristina nakonec vzala svého vyvoleného Alberta Kazimíra.

Další články

Zavří­t reklamu