válkaČeskoslovenskoobjevy

Mariánky válčily s Karlovými Vary o filmový festival! Vložil se do toho slavný generál Patton

Mariánky válčily s Karlovými Vary o filmový festival! Vložil se do toho slavný generál Patton
Zdroj: Wikicommons

Čtyři roky „válčily“ Mariánské Lázně s Karlovými Vary o to, kdo z nich bude hostit mezinárodní filmový festival. Mariánky měly dobře našlápnuto, jenže nakonec souboj o pořádání této významné akce s krajským městem prohrály.

Ivanhoe 4. července 2017

Myšlenka založit v Čechách tradici mezinárodního festivalu sice „vyvřela“ v Karlových Varech, ale k jejich nelibosti první ročník proběhl v sousedních Mariánských Lázních. Nikde jinde totiž v té době nebylo možno ubytovat tolik hostů. Válku Mariánky přečkaly bez větší úhony a k dispozici měly na 220 hotelů a penzionů. Generál Patton, pod jehož vedením americká armáda město osvobodila a který tu měl až do listopadu 1945 umístěn svůj štáb, Mariánské Lázně nazval „oázou uprostřed zpustošené Evropy.“

První ročník festivalu byl nesoutěžní, slavil se tu odsun sudetských Němců a znárodnění československé kinematografie. Každý den se promítal ve společenském domě Casino jeden film a na druhý den se vezl k promítnutí do letního kina v Karlových Varech. Programová nabídka byla sice skrovná , ale zahrnovala i kvalitní zahraniční snímky ze zemí se silnou filmovou tradicí jako Anglie, Švédsko, USA nebo Francie. Sovětský svaz se festivalu také zúčastnil, ale tak dlouho tajil název svého snímku, že dodnes není znám. Jisté je jen to, že byl válečný, jako ostatně většina promítaných snímků. Z této řady ovšem vybočoval český film Nezbedný bakalář režiséra Otakara Vávry.

Plakát k filmu Nezbedný bakalář

Plakát k filmu Nezbedný bakalář

Z českých umělců na festival zavítala například v té době velmi populární filmová manželská dvojice – herci Theodor Pištěk a Antonie Nedošínská. Zato tu chyběl slavný komik Vlasta Burian, jenž tou dobou již nosil cejch kolaboranta. Po lázeňské kolonádě se promenoval se svou družkou (a pozdější manželkou) Františkou Řepovou jeden z iniciátorů festivalu, český básník Vítězslav Nezval, který tehdy šéfoval filmovému odboru ministerstva informací. Svou přítomností ozdobil festival též slavný americký generál George S. Patton, jenž míval apartmá v secesním hotelu Helga.

Theodor Pištěk a Antonie Nedošínská

Theodor Pištěk a Antonie Nedošínská

Podle dobových zpráv Mariánky okouzlily zahraniční filmaře i hosty. Jeden z amerických kritiků dokonce napsal: „Doufám, že bude po dlouhá léta filmový festival v Mariánských Lázních.“ Nestalo se tak. Po čtyřech letech tahanic a soupeření byl celý festival natrvalo přemístěn do Karlových Varů. Mariánky jim to dodnes tak nějak nemůžou zapomenout.

Další články

Zavří­t reklamu