válkaČeskoslovenskoobjevy

Margaret Hamiltonová zachránila přistání na Měsíci

Margaret Hamiltonová zachránila přistání na Měsíci
Zdroj: thevintagenews.com

20. července roku 1969 Neil Armstrong a Buzz Aldrin jako první lidé vstoupili na povrch Měsíce. Nebýt ale mimořádně nadané ženy Margaret Hamiltonové, k přelomovému okamžiku by možná nikdy nedošlo.

Tomáš Chalupa 19. července 2019

Hamiltonová byla inženýrka, jejíž program vynesl Apollo 11 až na Měsíc. O její úloze se přitom dlouho nevědělo. Jako mladá nadějná matematička byla nucená přerušit studia a jít učit na vysokou školu, protože její manžel potřeboval peníze na vlastní dokončení studií práv.

Později se přesunula do Bostonu, aby zde získala titul z abstraktní matematiky. Přidala se pak k projektu SAGE, který pracoval na protiraketové obraně Spojených států. Právě tři roky strávené na programu SAGE jí vynesly pověst velmi schopné programátorky. Byla proto později přizvána k týmu z MIT, který měl vytvořit program pro počítače Apolla 11. Větší a složitější úkol zatím nikdo v programátorské branži neřešil. Hamiltonová byla v týmu jediná žena.

Stála u zrodu pojmu počítačové inženýrství, protože pojem software v té době vůbec neexistoval. Jak běžel čas, všem bylo stále jasnější, že to budou právě počítačové programy, které jako jediné mohou dostat člověka na Měsíc a pomoci porazit Sověty v závodě o dobytí vesmíru. Na softwaru pro NASA v této vrcholící počítačové horečce pracovalo 400 programátorů a Hamiltonová byla mezi nimi.

NASA vyslala kolem Měsíce Apollo 8 a Apollo 10 a oba tyto přípravné lety dopadly dobře. Pak vzlétlo Apollo 11 a začalo největší dobrodružství v dějinách lidstva. Přistání lunárního modulu ovšem neprobíhalo podle plánu. Několik minut před přistáním na povrchu Měsíc se ozval palubní počítač s tím, že detekoval několik závad a mise by měla být přerušena. To bylo fatální, žádné další pokusy už v plánu nebyly. Jenže po chvíli se počítač vrátil do normálu.

Co bylo příčinou onoho poplachu? Nebyla to chyba programu, ale naopak jeho až nečekaná dokonalost. Program byl napsán tak, že byl schopen řešit několik úloh současně, což bylo v té době velmi pokrokové. A tak si program sám všiml, že do radaru přistávacího modulu nejde dostatek energie. Počítač problém detekoval, ale současně našel řešení a přesměroval do radaru další energii. Mise tak mohla pokračovat.

Všichni se později shodli, že program byl mimořádně dobře napsán. Dokonce tak dobře, že se používal i na dalších misích NASA. A za programem stála hlavně Hamiltonová. Nebýt její dobře odvedené práce, mise by musela být přerušena nebo mohla skončit nehodou.

Hamiltonová byla poté mnohokrát oceněna a byla jednou z hlavních ikon vědeckotechnického světa, který se otevíral ženám. Později odešla z NASA a založila vlastní společnost. V roce 2016 jí Barack Obama vyznamenal Medailí svobody.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu