válkaČeskoslovenskoobjevy

Mapu světa ze 17. století našli smotanou v komíně

Je to unikátní mapa z konce 17. století, která ukazuje celý tehdejší známý svět. Měří 2 x 1,5 metrů a je namalována na plátně. Ten, kdo si ji pořídil, byl nepochybně bohatý muž.

Tomáš Chalupa 6. prosince 2016

Mapy byly v minulosti velmi vzácným a ceněným zbožím. Takto velká mapa symbolizovala nejspíše majetek a bohatství jejího majitele, který si mohl dovolit vlastnit celý svět. Ovšem postupem času mapy jako takové ztratily na ceně, a tak se jí jednoho dne její nový majitel rozhodl jednoduše zbavit. Smotal ji a umístil do komína jako filtr. Asi netušil, jakou vzácnost tam dává.

Nyní je tato unikátní mapa součástí archivu ve Skotské národní knihovně. Bohužel když se tam dostala, byla v příšerném stavu. Člověk, který ji do muzea donesl, ji objevil náhodou při renovaci domu v Aberdeenu. Jestliže sloužila jako filtr v komíně, je zázrak, že se z ní vůbec něco dochovalo. Byla roztrhaná a prokousaná od myší. Restaurátoři knihovny však odvedli neuvěřitelnou a vynikající práci. Dokázali mapu dát do podoby, kdy je možné ji vystavit.

„Nikdy jsem nepracoval na něčem, co bylo v tak hrozném stavu,“ řekl k práci na mapě jeden z restaurátorů. Právě díky práci tohoto restaurátora a jeho kolegů je možné spatřit svět tak, jak ho viděli lidé před 300 lety.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu