válkaČeskoslovenskoobjevy

Mao Ce-tung nechal postřílet všechny vrabce v zemi, způsobil tím katastrofu a hladomor

Mao Ce-tung nechal postřílet všechny vrabce v zemi, způsobil tím katastrofu a hladomor
Zdroj: thevintagenews.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

V roce 1958 se Čína snažila dostat své zemědělství na co nejvyšší úroveň, přesto v zemi propukaly opakovaně hladomory. Vůdce země Mao Ce-tung si povšiml, že na pole se slétají hejna vrabců a zobají zrní, čímž poškozují socialistické hospodářství. Nařídil proto zlikvidovat v celé zemi všechny vrabce.

Tomáš Chalupa 22. března 2019

Mao nařídil zničit všechny škůdce, nejen vrabce. Kampaň trvala od roku 1985 do roku 1962. Byl to opravdový holokaust zejména pro vrabce. Navíc zabíjení vrabců probíhalo značně vyčerpávajícím způsobem, a to pro obě strany. Čínští zemědělci totiž hlukem plašili vrabce, aby si nemohli sednout na stromy. Vrabci se po čase vyčerpali a padali mrtví k zemi. I pro zemědělce byl ale takový způsob lovu velmi časově náročný.

Samozřejmě na vrabce také stříleli z pušek, ničili jejich hnízda a zabíjeli potomstvo. Brzy byl tento druh ptáků v Číně téměř kompletně vyhuben. Kampaň tedy v tomto bodě splnila svůj cíl. Zabito bylo odhadem na 600 milionů vrabců. Ovšem soudruzi udělali chybu. Vrabci totiž loví hmyz, který rovněž úrodě velmi škodí. Zejména kobylky mají ptáky jako svého hlavního predátora. A tak rok po zničení vrabců napadly úrodu v Číně mračna kobylek a dalšího hmyzu.

Populace sarančat a kobylek vyletěla do extrémních čísel, což bylo nepochybně důsledkem předchozí likvidace vrabců. Úroda byla zdevastována mnohem více, než jak se to podařilo vrabcům. V zemi vypuklo další kolo hladomoru. 45 milionů lidí zemřelo hladem, protože jejich úrodu zkonzumoval hmyz.

Velký hladomor byla děsivá epizoda čínských dějin, o které se ve školách nikdy neučilo. Lidé se uchylovali ke kanibalismu, situace byla naprosto zoufalá. Mao si pozdě uvědomil, co svou kampaní proti vrabcům způsobil, a změnil ji na kampaň proti štěnicím. Mao Ce-tung se nikdy nevzdal staré komunistické snahy poručit nejen větru a dešti, ale také přírodě. Jeho bizarní experimenty stály život nejen stovek milionů vrabců, ale také desítek milionů lidí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu