válkaČeskoslovenskoobjevy

Manželka špiona málem vyzradila Němcům invazi do Evropy

Manželka špiona málem vyzradila Němcům invazi do Evropy
Zdroj: mashable.com

Velké dějinné události jsou často ovlivňovány zcela malichernými a zdánlivě nepodstatnými epizodami. Jendou z nich byla i nudící se opuštěná manželka, která málem zhatila krytí invaze do Normandie.

Tomáš Chalupa 3. října 2016

Juan Pujol s krycím jménem Agent Garbo byl dvojitý agent ve složité hře mezi MI5 a německým Abwehrem. Jeho hlavním cílem bylo podstrčit Němcům falešné informace o chystané invazi do Evropy. Snažil se Němcům předat zprávu, že invaze zaručeně bude mířit na Pas de Calais, zatímco jak víme, plán Overlord počítal s vyloděním v Normandii.

Jenže Pujolova manželka Araceli Gonzalesová tyto plány málem zhatila. Na začátku to přitom byla ona, kdo pomohla Němce přesvědčit, že její manžel vede tajnou špionážní síť ve Velké Británii a je důvěryhodným zdrojem informací.

Pár odjel z Portugalska do Velké Británie, kde jim MI5 poskytla konspirační byt v západním Londýně. Tady však nastaly komplikace. Gonzalesová nemluvila anglicky, nezískala si v Londýně žádné přátele, vadilo jí místní jídlo i počasí. Zkrátka Anglie jí začala lézt pořádně na nervy.

Gonzalesová chtěla do Španělska navštívit svou matku. Jenže to MI5 nemohla dopustit, Španělsko byl tichý spojenec Hitlera a věci mohly dopadnout všelijak. Gonzalesová si však postavila hlavu, začala se hádat s manželem i důstojníky z MI5. Dokonce prohlásila: „I kdyby mě měli zabít, odcházím na španělskou ambasádu.“

Její manžel se konečně odhodlal k řešení celé situace. Zčistajasna zmizel a po pár dnech poslal své ženě dopis, že byl uvězněn v souvislosti s jejími opakovanými žádostmi o cestu do Španělska. Je prý držen v tajném detenčním centru. Dokonce zaranžoval její návštěvu v onom centru, kam ji přivezli se zavázanýma očima. Manžela skutečně viděla a musela podepsat prohlášení, že se vzdá všech snah o cestu do Španělska. Teprve pak může být její manžel propuštěn.

Gonzalesová se vrátila celá rozklepaná domů a čekala na návrat manžela. Ten se ale domů vrátil až po invazi do Normandie, kdy už nebylo krycích historek potřeba. Na Gonzalesovou se ale není správné zlobit. Jak už bylo řečeno, byla to ona, kdo zařídila svému manželovi špionážní kariéru, a většinu času ho pak neviděla, zatímco se užírala nudou v Londýně. Válka nutila lidi přinášet různé oběti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu