válkaČeskoslovenskoobjevy

Manželé z Havlíčkobrodska našli pod podlahou mince z 16. století

Manželé z Havlíčkobrodska našli pod podlahou mince z 16. století
Zdroj: havlickobrodsky.denik.cz

Během rekonstrukce podlahy se manželům z Nové Vsi u Chotěboře podařilo nalézt poklad. Pod zemí bylo ukryto více jak sedm stovek mincí z 16. století.

Simona Knotkova 25. ledna 2017

„Dělala jsem si srandu ze svého manžela, že by mohl najít nějaký poklad. Šla jsem si uvařit kávu a za chvíli na mě muž volá, že ho našel. Kopal tam do nějakého velkého kamene a doslova se to na něj vysypalo. V první chvíli jsem byla v šoku,“ sdělila pro Havlíčkobrodský deník nejmenovaná žena.

O nálezu dvojice informovala archeologický ústav v Praze, který následně kontaktoval havlíčkobrodské muzeum. Tamní pracovníci si přijeli mince převzít a v muzeu je podrobili čištění. Po bližším ohledání zjistili, že se jedná o pražské groše, půlgroše a krejcary z cizích zemí o celkové hmotnosti jeden a půl kilogramu. Mezi 742 mincemi se nacházel například groš Ferdinanda I. z roku 1551 či tříkrejcar města Curych z roku 1556.

Majiteli peněz byli pravděpodobně původní obyvatelé stavby, kteří na místě žili v 16. století. „Zůstává záhadou, že si mince nikdo nevyzvedl,“ dodává archeolog Aleš Knápek. Celkově se jedná už o šestý poklad Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

Poctivé nálezce nyní čeká odměna.

Další články

Zavří­t reklamu