válkaČeskoslovenskoobjevy

Manželé prodali veškerý majetek, koupili loď a vypluli na cestu kolem světa

Manželé prodali veškerý majetek, koupili loď a vypluli na cestu kolem světa
Zdroj: www.news.com.au
+ 10 fotek+ 11 fotek

O tom, jaké to je plout na jedné lodi, dobře vědí manželé Matt a Jessica Johnsonovi. Sedm dní v týdnu a 24 hodin denně spolu tráví život na moři. Před sedmi lety se rozhodli skoncovat s monotónním způsobem života a honbou za penězi. Prodali veškerý majetek, koupili si loď, a i když nikdy v životě neplachtili, rozhodli se vyplout po moři na cestu kolem světa.

Ivanhoe 1. července 2015

Ještě před pár lety byli Johnsonovi typickými Američany, kteří naplňovali americký sen – vystudovat, nastartovat kariéru, založit rodinu. „Jediné, co jsme z toho nestihli, bylo pořízení dvou až tří dětí,“ říkají manželé, jimž je oběma v současné době 32 let. Matt pracoval jako obchodní zástupce v prodejně s automobily, Jessica dělala fakturantku v pojišťovně. V roce 2008 se však rozhodli svá zaměstnání opustit a splnit si svůj vlastní sen, nikoli ten, kterým jim nadiktovala společnost.

„Příliš mnoho času jsem o víkendech trávili před televizí, aniž bychom dělali cokoli produktivního a radostného. Uvědomili jsme si, že potřebujeme změnu,“ vysvětluje pár důvody, které je vedly k tak zásadnímu životnímu obratu.

Kočky na palubě

Kočky na palubě

Prodali auto, dům a další majetek a místo toho si pořídili loď Sabre 34 Targa, se kterou se rozhodli vyrazit na moře. Připouštějí, že to bylo poněkud bláznivé rozhodnutí, když nikdy předtím neplachtili. Nicméně po třech letech praxe jachtingu definitivně opustili své rodné město Grand Rapids v Michiganu a vypluli jak se říká za sluncem. Od té doby již navštívili šestnáct zemí a viděli spoustu zajímavých míst. Zažili i bouři na severu Atlantiku, když se nacházeli tisíc mil od nejbližší pevniny. „Když bouře udeřila, mysleli jsme si, že ztroskotáme. Vítr dosahoval rychlosti 55 uzlů a vlny sahaly do výšky pěti metrů. To trvalo dvě až tři hodiny. Byli jsme připraveni opustit loď a skočit do záchranného člunu,“ líčí napínavé okamžiky Matt.

Protože se jim stýskalo po společnosti, osvojili si z útulku opuštěnou kočku a vzali ji k sobě na loď. „Plachtění velmi dobře zvládá a má v nohách větší stabilitu než my,“ pochvaluje si nového člena posádky Jessica. Během plavby je kočka uvázaná na vodítku a pobývá v kokpitu nebo v podpalubí, ale když loď zakotví, ráda vyhlíží z paluby na moře a pozoruje ryby. „Když jednou skočila v Grand Cayman přes palubu, ukázalo se, že umí plavat. Plavala kolem lodi k zádi a vylezla nahoru po žebříku,“ vypravuje Jessica.

Tři námořníci: Jessica, Matt a Georgie

Tři námořníci: Jessica, Matt a Georgie

Manželé ve své cestě kolem světa hodlají pokračovat. Žijí skromně, a stále jim tak zbývají úspory na kontě. Za měsíc průměrně utratí v přepočtu kolem 26 000 korun za palivo, údržbu lodě, pojištění, potraviny, běžné potřeby a zábavu. To, že spolu tráví na lodi 24 hodin denně, jim vůbec nevadí, ponorkovou nemocí netrpí a tvrdí, že společná plavba na moři jejich vztah spíš utužuje. „Když se pohádáte a rozzlobíte na toho druhého, tak se nemůžete jen tak sebrat a odejít. Musíte problém vyřešit a plout dál,“ vysvětluje výhody společného plutí námořnický pár.

O budoucnost se nestarají, zajímá je přítomnost, tím se liší od většiny lidí. Na obranu svého životního stylu však říkají: „Slyšeli jsme od tolika lidí tolik příběhů o tom, jak si pořád odkládali své sny na pozdější dobu, až budou v důchodu, nebo až se uzdraví, našetří peníze a podobně, až nakonec bylo pozdě a splnit si sny už nebylo možné. Nechtěli jsme, aby nás něco takového potkalo.“

Další články

Zavří­t reklamu