válkaČeskoslovenskoobjevy

Manželé odkoupili nechtěnou půdu vedle tygří rezervace. Kus přírody se po letech sám zotavil

Manželé odkoupili nechtěnou půdu vedle tygří rezervace. Kus přírody se po letech sám zotavil
Zdroj: odditycentral.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Indický pár se před 22 lety nastěhoval na opuštěný pozemek vedle zvířecí rezervace. Postupně se do něj začal opět vracet život.

Simona Knotkova 27. února 2020

Národní park Ranthambhór na východě Rádžasthánu je domovem pro několik zvířecích druhů včetně ohroženého tygra indického. Fotograf Aditya Singh společně se svou manželkou Poonamou ho poprvé navštívili před více než dvaceti lety.

„Jako první jsem spatřila tygřici se třemi mláďaty. Na konci našeho výletu jsem se svého muže zeptala, zda bychom se do Ranthambhóru nepřestěhovali. Taky chtěl a za několik měsíců jsme zde začali žít. Byl to sen, který nás spojoval a nakonec jsme ho společně dosáhli,“ vypráví Poonam Singh.

Aditya se vzdal jistot, které skýtala práce ve státní správě, a v roce 1998 skoupil od zemědělců takzvanou Bhadlav. Jednalo se o půdu v blízkosti rezervace, kterou kvůli strachu z přítomnosti nebezpečných zvířat již roky nikdo neobdělával. Podobné plány s ní ostatně neměl ani Aditya. Nechal, aby si příroda sama našla cestu ven.

„Jenom jsem to koupil. Kromě odstranění invazivních druhů jsem tady vůbec nic neudělal. Umožnili jsme zemi, aby se sama zotavila, a po dvaceti letech se stala bujnou zelenou plochou, která je celoročně navštěvována všemi druhy zvířat, od tygrů přes leopardy až po divoká prasata,“ říká muž.

V průběhu dalších let dvojice odkoupila další sousedící pozemky a nyní je majiteli cca 141 tisíc m2 půdy. Pozemek má aktuálně hodnotu kolem 10 milionů rupií (cca 3,2 miliónů korun). Jak ovšem Aditya podotýká, kvůli penězům to nedělá. To je i důvod, proč se nepodílí na žádných projektech, které by mu mohly přinést další zisk. Stejně tak odmítá nabídky zemědělců na prodej půdy. V oblasti se momentálně staví jenom nové turistické středisko pro návštěvníky, které bude pohánět sluneční a větrná energie.

„O peníze mi nikdy nešlo. Je to jen o mé lásce k přírodě a divočině. Namísto toho teď dostávám dotazy od lidí z celé Indie, kteří podobný model chtějí aplikovat ve svém státě.“

Další články

Zavří­t reklamu