válkaČeskoslovenskoobjevy

Manželé Klarsfeldovi desítky let loví nacisty. V Německu se konečně dočkali uznání

Manželé Klarsfeldovi desítky let loví nacisty. V Německu se konečně dočkali uznání
Zdroj: theguardian.com

Serge a Beate Klarsfeldovi provozují zvláštní rodinný podnik – loví nacisty. Jsou v tom velice dobří, neúnavní a neústupní. Díky nim sedí na doživotí například lyonský řezník Barbie. Ne vždy se jim ale dařilo. Německo však jejich snahu ocenilo, když jim před několika dny udělilo medaili cti.

Tomáš Chalupa 22. července 2015

Stále pracujeme a stále spolu, tak by mohlo znít heslo manželů Klarsfeldových. Serge potkal Beate na stanici metra v Paříži v roce 1963. Spřátelili se, vykládal jí, jak se jako malý ukrýval za války za falešnou zdí v bytě ve městě Nice, protože byl Žid. Zatímco jeho táta zemřel v koncentráku, Beatin otec sloužil ve wehrmachtu. Beata se však rozhodla zasvětit svůj život tomu, aby nacisty přivedla před soud. Serge měl stejnou touhu, a tak jejich láska získala další, pracovní rozměr.

Většinou to byla nudná práce, hrabání se v archivech a zpracovávání listin, ale ne vždy. V roce 1968 Beate přerušila zasedání západoněmeckého parlamentu, když začala na německého kancléře Kurta George Kiesingera volat: „Jsi nacista!“ Pak skočila na pódium a před zraky všech mu vlepila facku. Byla odsouzena na rok do vězení, odseděla si čtyři měsíce.

Dvojice dostala za mříže nejméně deset nacistů nebo jejich francouzských kolaborantů. Pronásledovali například Aloise Brunnera, asistenta Adolfa Eichmanna. Ten byl zodpovědný za vraždu 43 000 pařížských Židů a dalších 13 000 na Slovensku a 66 000 v Řecku. Klarsfeldovi zjistili, že Brunner žije v Damašku a je ve službách krále Hafíze al-Asada. Beate se podařilo dostat do jeho blízkosti a dokonce s ním mluvit. Aby ověřila jeho totožnost, vydávala se za zapálenou nacistku a varovala Brunnera, že by měl změnit bydliště, protože o něm ví Mossad. Brunner odpověděl: „Mnohokrát vám děkuji, drahá.“ Tím se usvědčil. Jenže než ho mohl Mossad unést, Brunner skutečně zmizel. „Nečekala jsem ani v nejmenším, že mou radu vezme vážně,“ vzpomíná na případ Klarsfeldová. Brunnera už nikdy nikdo neviděl.

O poznání lépe se jim vedlo například s lyonským řezníkem Klausem Barbiem, který měl jako šéf gestapa na svědomí vyvraždění židovského ghetta v Lyonu. Ukrýval se v Bolívii a po vypátrání byl odsouzen na doživotí. Zemřel ve vězení. Nacistický kolaborant René Bousquet našel stovky dětí přežívajících v malé vesnici Izeu a všechny je poslal do koncentračního tábora. Klarsfeldovi jej vypátrali a jeho případ se dostal k soudu, než jej kdosi neznámý zavraždil. Klarsfeldovi šli po mnoha dalších prominentech nacistického režimu.

V roce 1979 před jejich domem vybuchla bomba. Odpálili jí členové tajné pronacistické skupiny Odessa. Pachatelé nebyli nikdy dopadeni a existence Odessy začala být popírána. Klarsfeldovi se zasadili o změnu zákona, který v Německu neumožňoval vydávat nacisty k soudu do Francie. Po devíti letech snažení se jim podařilo prosadit změnu zákona. Jak říkají, vztahy s Německem jsou nyní na výborné úrovni. Hodně se změnilo od dob, kdy Beate nafackovala německému kancléři Kiesingerovi. Ten by jim určitě medaili neudělil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu