válkaČeskoslovenskoobjevy

Manžela tajně pojistila, pak ho s milencem chladnokrevně zavraždila

Manžela tajně pojistila, pak ho s milencem chladnokrevně zavraždila
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1944 natočil režisér Billy Wilder Pojistku smrti. Jeden z nejvýznamnějších noir snímků vznikl na motivy skutečného případu, k němuž došlo ve 20. letech minulého století v New Yorku.

Simona Knotkova 24. června 2021

Manžel se jí znechutil a jí se zachtělo snadno nabytých peněz. Ruth Brown Snyder, žena v domácnosti z newyorského Queensu, zosnovala plán na zabití svého manžela Alberta. Pomoci jí v tom měl její milenec, ženatý prodejce korzetů Henry Judd Gray, se kterým si začala v roce 1925. Případ se stal později inspirací několika uměleckých děl včetně povídky Jamese M. Caina „Pojistka smrti“ a stejnojmenné filmové adaptace.

Thumbnail # Vražedkyni Aileen Wuornosovou popravovali už téměř šílenou, jak ukazuje video
Mohlo by Vás zajímat:

Vražedkyni Aileen Wuornosovou popravovali už téměř šílenou, jak ukazuje video

Nenávist Snyder měla svůj původ v bývalé snoubence Alberta Jessie Guischard. Žena před deseti lety zemřela, ale muž k ní očividně stále choval city. Podle jeho slov to byla ta nejlepší žena, kterou kdy poznal. Ruth začala plánovat, jak se manželovi pomstít a zároveň si na tom něco vydělat. Bez jeho vědomí mu založila pojistku na 48 tisíc dolarů, která měla být vyplacena v případě neočekávaného násilného činu. S milencem pak vymyslela vloupání naoko.

20. března 1927 Alberta svázali a otrávili chloroformem. Policisté, kteří přijeli na místo údajné loupeže, narazili hned na začátku vyšetřování na hromadu nesrovnalostí. Dům především nejevil žádné známky násilného vloupání. Ženin příběh o týrané manželce, která musela přihlížet vraždě svého manžela, se příliš neslučoval s jejím chováním. Aby toho nebylo málo, ukradené věci policie našla schované v domě.

Thumbnail # První poprava na elektrickém křesle vyvolala zděšení
Mohlo by Vás zajímat:

První poprava na elektrickém křesle vyvolala zděšení

Detektiv  také papír s iniciály J.G., což byla vzpomínka na Albertovu mrtvou snoubenku. Když Ruth list ukázali, automaticky si pod písmeny vybavila Judda Graye a strážníků se zeptala, co má s tím společného. Policie do té doby přitom o žádném Grayovi nevěděla. Muže si odchytila v Syracuse, kde si s pomocí kamaráda zařídil falešné alibi. V následném vyšetřování se dvojice navzájem obviňovala, ale konečnému verdiktu ani jeden z nich neunikl – elektrické křeslo. Ruth byla první ženou od roku 1899, která měla být tímto způsobem v newyorské věznici Sing Sing popravena.

Ostatky vražedkyně byly uloženy do hrobu v Brooklynu, kde na ně odkazuje pomník s prostým nápisem „May R.“.

Další články

Zavří­t reklamu