válkaČeskoslovenskoobjevy

Mamutí buňky po 25 tisících letech stále vykazují biologickou činnost

Mamutí buňky po 25 tisících letech stále vykazují biologickou činnost
Zdroj: iflscience.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Vědci z japonské univerzity Kindai provedli neobvyklý experiment. Vzali buňky 25 tisíc let mrtvého mamuta, které měly zmrazené ve své databance, a vzali z nich jejich nukleový základ. Ten pak vpravily do buněk myší. A ke svému překvapení zjistili, že takové buňky stále vykazovaly známky biologické aktivity.

Tomáš Chalupa 30. března 2019

Podle všeho jsou uvnitř mamutích buněk stále živá jádra. Pět buněk se dalo označit za vykazující biologickou aktivitu. To bylo pro japonské vědce obrovským překvapením. Podle Kei Miamotové je to významný krok ve snaze přivést jednou k životu vyhynulé mamuty. S jejich buněčnými jádry se stále dá pracovat, protože jsou aktivní.

Buňky pocházely z mamuta, kterému říkali Yuka. Byl to mimořádně dobře zachovalý kus, který byl objeven na Sibiři u Kondratěvovy řeky v létě roku 2010. Mamuti vyhynuli před 15 až 10 tisíci lety. Izolovaná populace mamutů podle nejnovějších výzkumů dokázala přežívat ještě déle, možná vymřela teprve před 4000 lety. Pro představu to už několik století stály pyramidy v Gíze.

O oživení mamutů vědci uvažují už nejméně jednu dekádu. Existuje několik projektů po celém světě, které se o to snaží, nicméně zatím se vše pohybuje v rovině teorie. Současný pokrok japonských vědců nicméně přináší novou naději v těchto snahách. Jak ale poznamenal čtenář v diskusi na Facebooku, není jasné, proč se snaží vědci oživovat mamuty, když denně vymírají stávající živočišné druhy, a to včetně velkých zvířat, jako jsou nosorožci a sloni. K čemu nám vlastně bude z buněk vyšlechtěný mamut a neměli bychom se raději snažit zabránit vyhynutí ostatních druhů?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu