Mamoru Šinazoki zachránil před japonským mučením tisíce lidí, jeho paměti ale budí dodnes kontroverze.

Mamoru Šinazoki zachránil před japonským mučením tisíce lidí, jeho paměti ale budí dodnes kontroverze. | zdroj: thevintagenews.com


Mamoru Šinazoki byl japonský Schindler, zachránil tisíce životů

TÉMATA: druhá světová válka | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 04. 2019 | 11:00

Po příchodu japonské armády nastala pro Singapur a jeho obyvatele vůbec nejtemnější hodina. Popravy, zatýkání, znásilňování a rabování dosáhlo neuvěřitelných rozměrů. Přesto i zde se našel člověk, který se snažil pomáhat a zachraňovat. Jmenoval se Mamoru Šinazoki.

Šinazoki se narodil v roce 1908. Pracoval jako atašé na japonském ministerstvu zahraničí. Byl poslán do Singapuru v době před příchodem japonských vojsk. Britové jej uvěznili za údajnou špionáž pro Japonsko, což nejspíš nebyla pravda.

Když Japonci Brity vyhnali a obsadili město, vytáhli jej z vězení a oslavovali jako národního hrdinu. Byl dosazen do nové funkce jakožto poradce místního vojenského velitelství. Z první ruky tak mohl vidět brutální mučení a výslechy vedené tajnou službou Kempeitai, která si v ničem nezadala s nacistickým gestapem. Mučili vězně třeba tak, že je donutili pít obrovské množství vody z natlakované hadice a pak je kopali do břicha. Něco takového nemohl Šinozoki vydržet jen tak sledovat a rozhodl se jednat.

Začal vydávat nejrůznější víza a dokumenty potřebné k opuštění země. Zachraňoval tak Evropany i Číňany, kterým takto umožnil zmizet před Kempeitai a jejich mučením. Měl přitom podle pravidel vydávat tato víza jen Japoncům a jejich spolupracovníkům, případně zahraničním diplomatům. On jich však vydal na 30 tisíc každému, kdo byl v nebezpečí. Zachránil takto na 2000 Číňanů přímo z japonských zajateckých táborů, kde umírali po stovkách.

Jeho činnost byla odvážná a záslužná, přesto byl po kapitulaci Japonska zatčen a uvězněn společně se 6800 Japonci. Byl později propuštěn poté, co za něj orodovaly církev a některé čínské společnosti. Později byl také jako svědek u soudu s japonskými válečnými zločinci. V roce 1947 opustil Singapur. Napsal rovněž knihu, ve které popsal své humanitární aktivity. To mu ale vyneslo nejen slávu, ale i kritiku. Někteří pamětníci se ozvali, že své zásluhy zveličuje, udává nereálná čísla zachráněných a celou svou roli překrucuje a  přibarvuje. Kolem knihy se rozpoutala poměrně velká debata a budila kontroverze, přesto se jí prodalo mnoho tisíc výtisků a byla přeložena do několika jazyků.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 04. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu