Babička Kate Middletonové pracovala v Bletchley Parku na luštění nepřátelských kódů

Babička Kate Middletonové pracovala v Bletchley Parku na luštění nepřátelských kódů | zdroj: warhistoryonline.com


Babička Kate Middletonové pracovala za války jako lamačka kódů

TÉMATA: druhá světová válka | velká británie | enigma

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2017 | 10:00

O vévodkyni Kate Middletonové se toho napsalo v posledních letech hodně a není divu, vzhledem k tomu, že je manželkou prince Williama. Ale nemělo by se zapomínat ani na její babičku, Valerii Glassborow. Ta za druhé světové války pracovala ve slavném Bletchley Parku.

Informace o tom, že babička vévodkyně Kate pracovala pro britskou tajnou službu, zveřejnila sama vévodkyně. Napsala totiž úvod do knihy, která pojednává o tom, jak luštit šifry a kódy. V předmluvě vévodkyně Kate píše: "Vždy jsem byla pyšná na svoji babičku, která za druhé světové války pracovala v Bletchley Parku. Ona a její dvojče Mary pracovaly jako tisíce jiných mladých žen na úsilí o prolomení nepřátelských tajných kódů." O své práci sice nikdy nemluvila, ale dnes všichni vědí, jak důležité dílo se tam podařilo.

Týmy kolem Alana Turinga a dalších odborníků prolomily německý šifrovací stroj Enigma i japonské tajné kódy. Na složitých analytických úkolech pracovaly i stovky žen, mezi nimiž byla i babička vévodkyně Kate. Prakticky nic se o jejich činnosti nevědělo, nicméně bez jejich přispění by se možná tajné kódy Němců nikdy nepodařilo prolomit. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu