válkaČeskoslovenskoobjevy

Malý plat, žádné volno, neustálý stres: Takový byl život venkovského doktora

Malý plat, žádné volno, neustálý stres: Takový byl život venkovského doktora
Zdroj: life.com
+ 34 fotek+ 35 fotek

V roce 1948 pořídil americký fotograf W. Eugene Smith reportáž o životě doktora v malém coloradském městě. Esej nazvaná jednoduše "Venkovský doktor" patří dodnes k nejcennějším fotografickým pracím 20. století.

Simona Knotkova 27. dubna 2020

Doktor Ernest Ceriani vystudoval medicínu na Loyola School of Medicine v Chicagu. Namísto pohodlného a lépe placeného místa ve velkém městě se rozhodl pro funkci venkovského doktora. Po vojenské povinnosti nastoupil v roce 1946 do malé nemocnice v Kremmlingu.

Skoro dvoutisícový Kremmling byl coloradským statutárním městem ležícím na náhorní plošině Skalnatých hor ve výšce 2229 metrů. Pro zdravotnické účely byl vybaven malou nemocnicí, která vyrostla na místě domu bývalého praktického lékaře. Místní komise odkoupila dům za 35 tisíc dolarů a udělala z něj malé zdravotnické zařízení se čtrnácti lůžky. Součástí budovy byl také rentgen, autokláv ke sterilizaci materiálů či kyslíkový stan.

Právě tomuto prostředí vládl Ceriani, který vydal za několik odborníků. Rodil děti, prováděl amputace, napravoval zlomeniny či léčil pacienty s infarktem. Odpočinku si skoro neužil a v kteroukoliv denní dobu musel být dostupný na telefonu, aby mohl ihned odjet ke akutnímu případu. „Sestřičky ho neustále káraly, aby si odpočinul, ale protože si byly dobře vědomy, že nemůže, vždycky pro něj aspoň měly připravenou plnou konvici čerstvé kávy,“ napsal o něm v roce 1948 magazín LIFE. Jeho fotožurnalista W. Eugene Smith se vydal do horského městečka, aby o lékaři pořídil reportáž.

S Cerianim strávil celkem 23 dní. Aby si doktor zvykl na přítomnost fotografa a na snímcích vypadal přirozené, Smith zprvu fotografování předstíral, aby neplýtval filmem. Jeho práce dodnes patří mezi nejvýznamnější fotografické eseje. Bez cenzury znázorňuje řeholi venkovského doktora, který v omezených podmínkách dennodenně čelí výzvám a zachraňuje lidské životy. Nevelký plat a těžkou práci si kompenzoval jinak.

„Jeho plat za pokrytí tucty oblastí je menší než u městského doktora, který se specializuje pouze na jeden obor, ale Ceriani si to vynahrazuje náklonností svých pacientů a sousedů, vysokým postavením, které získal uvnitř komunity, a skutečností, že je sám sobě pánem. To mu stačí,“ napsal Smith.

Na jeho fotografie se podívejte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu