Čtyřletý Andrej ve svém nemocničním pokoji vyrábí sněhuláčky

Čtyřletý Andrej ve svém nemocničním pokoji vyrábí sněhuláčky | zdroj: tut.by


Malý Andrej vyrábí roztomilé sněhuláčky, aby si vydělal na léčbu leukémie

TÉMATA: leukémie | sněhuláci | charita | Andrej Semilit | Alena Semilit | Ukrajina | léčba

user-avatar

Crazy Eyes

1. 01. 2016 | 09:00

Do Nového roku si všichni přejeme hlavně zdraví, to je totiž to nejdůležitější, co máme. Své o tom ví i čtyřletý Andrej, který se snaží porazit zákeřnou leukémii. A protože léčba této nebezpečné choroby je velmi finančně náročná, vymyslela jeho maminka originální plán - společně se svým kouzelným synkem vyrábí sněhuláčky, aby si na léky vydělali.

Andrej je první dítě Aleny a Antona Semilit, všichni žijí v ukrajinském městě Čerkasy a jsou občané Ukrajiny. Léčit svého syna se ale kvůli lepší péči rozhodli v běloruské nemocnici ve městě Gomel, to ale samozřejmě stojí nemalé peníze, které rodiče, ať se snaží sebevíc, nedokážou v běžném zaměstnání vydělat. V nemocnici přitom leží malý Andrej už půl roku a zdaleka se neblíží cíli. Vydržet bude muset minimálně do února 2017.
 
Prvního sněhuláčka nevyrobila Alena coby produkt na prodej, ale jen jako dekoraci do nemocničního pokoje svého syna. Hračka se ale natolik zalíbila několika rodinným známým, že vytvořila další kousky přímo pro ně. Sněhuláci a dojemný příběh, který za nimi stojí, se začaly šířit raketovou rychlostí a Aleně se objednávky jen hrnuly. S výrobou začal pomáhat i malý Andrej, který si tak krátí dlouhou chvíli na lůžku mezi jednotlivými chemoterapiemi.
 
Původně chtěla Alena vyrobit jen pár desítek sněhuláčků a vydělat asi 200 dolarů. Záhy bylo ale objednávek několik tisíc, což ji v první chvíli vyděsilo. "Během 4 dnů jsme měli více než 4 tisíce objednávek a lidé poslali na účet 5500 dolarů. Dříve jsme pořádali charitativní koncerty a prosili lidi o pomoc prostřednictvím televize. Částky, které chodily na účet, byly vždy velmi skromné. My tomu rozumíme, dnes je ve světě tolik podvodníků, že tomu lidé jednoduše nevěří. Ale teď díky sociálním sítím společnost uvěřila, že máme skutečný problém. Jsme za to velmi vděční."
 
Lidé začali Aleně pomáhat šířit informace o hračkách, které pomáhají a mnozí se podílejí i na jejich rozesílání. "Někteří lidé začali nabízet peníze i bez sněhuláčků. I úplně cizí osoby se začaly ptát na číslo účtu, aby nám poslaly peníze. Je to něco neuvěřitelného!" Příběh nemocného chlapce začal dojímat i naprosté cizince a kromě finanční pomoci dostává rodina i řadu podporujících dopisů. "Dobrý den Aleno, chtěli bychom objednat 100 sněhuláčků jako dárečky pro děti ve škole. Chceme je nejen darovat, ale také vysvětlit, odkud se vzaly a co stojí za jejich výrobou. Zbytek peněz z rozpočtu na dárky chceme poslat na účet jako pomoc a dětem vysvětlit, že místo bonbónů se zúčastnily charitativní akce a někomu skutečně pomohly. Chceme ukázat dětem, že jsou v životě daleko důležitější věci a pomoc není složitá. Žijeme hned vedle Gomelu. Předem děkujeme za odpověď," stojí například v jednom z nich.
 
Většině dárců je také jasné, že vyrobit tolik roztomilých dárečku už je nad Aleniny a Andrejovy síly, proto píší, že jim nevadí si na sněhuláka počkat. "Pošlete mi sněhuláčka, až se malý Andrej uzdraví. Jsou to pro mě nejlépe vložené peníze.“ Často posílají za jednoho sněhuláčka mnohonásobně víc, než je jeho stanovená cena.
 
A aby toho nebylo málo, lidé v okolí Gomele se na sociálních sítích dohodli, že sněhuláčky pomůžou vyrobit. Jednoho pátečního večera dorazilo do centra OMEGA TOWER více než 300 lidí, kteří si s sebou donesli materiál pro výrobu a přivedli další pomocníky. Vše se tedy začíná v dobré obracet a díky dobrým lidem se Andrejovi snad splní jeho novoroční zázrak. Je to na nejlepší cestě, alespoň podle slov Aleny Šeremet, která hromadnou pomoc pro Andreje začala organizovat. "Dnes se nám ozval muž, který chce zaplatit celou částku za léčení. Chtěl, abych mu pomohla se spojit s matkou Andreje. Také se ozvala žena z Mezinárodní asociace loutkářů a nabídla vytvoření centra pro výrobu v Rusku, aby rodina nemusela utrácet tak velké peníze za dopravu. Aby všichni, kdo přispěli na léčení Andreje, dostali svou malou hračku – roztomilou připomínku dobrého skutku," popsala.

user-avatar

Crazy Eyes

1. 01. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu