válkaČeskoslovenskoobjevy

Natěrači z Brooklynského mostu: Ikonické foto, ze kterého se vám zatočí hlava

Natěrači z Brooklynského mostu: Ikonické foto, ze kterého se vám zatočí hlava
Zdroj: vintag.es

Eugene de Salignac stojí za fotkami newyorských mostů a struktur z let 1903 až 1936. Z jeho bohatého portfolia vyčnívají zejména fotky natěračů z Brooklynského mostu.

Simona Knotkova 3. ledna 2020

V letech 1866 a 1867 postihly New York velké mrazy, kvůli kterým zkolabovala lodní doprava. Vedení města se proto rozhodlo, že přes řeku East River postaví most, který spojí Manhattan s Brooklynem. Na pozici projektanta byl dosazen John Augustus Roebling, pro něhož měl být most jeho největším životním dílem. Slávy se za něj však nikdy nedočkal. Ještě než stavba 3. ledna 1870 započala (a o třináct let později byla dokončena), Roebling utrpěl na kontrole místa pro výstavbu vážný úraz. Nevšiml si přijíždějící lodi, která mu rozdrtila prsty u nohou. O dva týdny později zemřel na infekci. Dílo ale zůstalo v rodině a v práci ho nahradil syn Washington Roebling.

Brooklynský most byl na svou dobu nevídanou a ambiciózní stavbou. Už méně známým faktem je, že během jeho budování zemřelo 27 lidí. V tehdejší době se na bezpečnost práce příliš nehledělo a nebyly ani známy postupy při dekompresní nemoci, která vznikala kvůli manipulaci s potápěčskými zvony pod hladinou řeky.

Fotodokumentaci Brooklyn Bridge, stejně jako dalších newyorských mostů a struktur v první půli 20. století, měl na starosti fotograf Eugene de Salignac. Právě jeho objektivem byly zachyceny ikonické snímky malířů, kteří v roce 1914 a 1915 natírali ocelová lana. Pracovníci rozmístění po ocelové konstrukci vypadají z dálky skoro jako ptáci na elektrickém vedení, a odhalují tak majestátnost celého objektu.

O něco méně velkolepý byl osud samotného fotografa. Třebaže za své kariéry vytvořil více než 20 tisíc snímků, mimo New York jeho dílo nikdo neznal a po své smrti v roce 1943 zcela upadl v zapomnění. Plně doceněn byl teprve v roce 1999, kdy jeho obří dílo objevili archiváři. Zprvu si mysleli, že za rozsáhlou sbírkou nestojí jeden autor, ale kolektiv. „Když jsem objevil sériová čísla fotek, došlo mi to. Je to jeden člověk. Je to úžasný fotograf,“ okomentoval toto zjištění Michael Lorenzini z newyorských archivů.

Ikonická fota natěračů z Brooklynského mostu si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu