válkaČeskoslovenskoobjevy

Malá žabí punkerka je prvním nalezeným obojživelníkem, který si převléká kůži

+ 1 fotka+ 2 fotky

Vědci z Ekvádoru objevili nový druh žáby, která dokáže během několika minut změnit povrchovou strukturu své kůže – z bodlinaté na úplně hladkou. Dosud není známo, jakým způsobem toho dosáhne. Jedno je však jisté – jde o vůbec prvního nalezeného obojživelníka na světě, který je takové proměny schopen.

Markéta Oderská 23. dubna 2015

Nový druh žab byl objeven v chráněné přírodní rezervaci Reserva Las Gralarias na západních svazích ekvádorských And. Zasloužila se o to dvojice biologů, Katherine Kryna a Tim Krynak, kteří v posledním desetiletí pročesávali po nocích tamní lesy a po hlase hledali vzácné druhy žab.

Nový druh žáby, malé asi jako nehet u palce, poprvé zpozorovali a nafotili v roce 2006. Při bližším prohlížení fotografie si všimli její bodlinaté kůže a kvůli tomu začali žábě říkat punkerka. To však ještě netušili, jaké šoky jim v budoucnu ještě přichystá.

Žabí punkerka s ostny

Žabí punkerka s ostny

Na další exemplář narazili v lese až za tři roky. Tehdy si ji odnesli domů, aby s ní pořídili detailní fotografie. Strčili žabku na noc do plastového kelímku a uzavřeli jej. Když druhý den ráno nakoukli do pohárku, div jim nevypadly oči z důlků. Po ostnech na kůži nikde ani památky! V tu chvíli si mysleli, že se spletli a chytili nesprávnou žábu, což jim způsobilo pocit zklamání. „Trvá to roky, než ji najdete,“ vysvětlila Katherine. Rozhodli se proto ještě tu noc vrátit se do lesa. Jenže jaké bylo jejich překvapení, když po čase žábu znovu zkontrolovali a jistili, že má bodliny nazpátek! „Bylo to něco neuvěřitelného,“ řekla Katherine. „Oba jsme byli v tu chvíli v šoku.“ Její partner pak položil žábu na hladký bílý stůl a zdokumentoval celou žabí metamorfózu. Ta trvala něco kolem pěti minut.

Žabí metamorfóza

Žabí metamorfóza

Podle biologů může jít o formu miméze, ochranného chování, které této žábě umožňuje se zamaskovat v mechem pokrytém lese. Ale tuhle teorii bude třeba ještě ověřit. Stále není jasné, jak přesně tahle žába dokáže měnit svoji kůži. Nicméně díky této schopnosti si vysloužila své pojmenování: Pristimantis mutabilis neboli měnivá dešťová žába. Dešťové žáby jsou také zajímavé tím, že přeskakují vývojovou fázi pulce a rodí se přímo z vajíčka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu