válkaČeskoslovenskoobjevy

Majitelka se odmítla odstěhovat. Nový most vznikl kolem jejího domu

Majitelka se odmítla odstěhovat. Nový most vznikl kolem jejího domu
Zdroj: odditycentral.com

Představitelé čínského města se rozhodli pro výstavbu nového mostu. Plány jim překazila umíněná majitelka domu, která se odmítla odstěhovat.

Simona Knotkova 25. srpna 2020

Nail Houses (česky Hřebíkové domy) – takovým termínem se označují domy v Číně, jejichž majitelé se z důvodu nové stavby odmítli vystěhovat. V asijské zemi takových příkladů, kdy lidé nepřijali vládní kompenzaci, najdete mnoho. Jeden takový dům je nyní jako pěst na oko na novém dálničním mostě Chaj-ču-jung, který vznikl v Kantonu v provincii Kuang-tung.

„Potížistkou“ je žena, čínskými médii uváděná pod jménem Liang. Ta nadále obývá svůj jednopatrový domek o rozloze 40 metrů čtverečních, kolem kterého vznikla čtyřproudová dálnice. Všichni ostatní obyvatelé 47 domů a firem přijali na konci loňského září nové bydlení a finanční kompenzaci. Žena tvrdí, že jí vláda nabídla byt nedaleko márnice, což pro ni bylo nepřijatelné. Zdroje South China Morning Post však mluví poněkud jinak.

Podle nich měla žena dostat nabídek hned několik, a všechny odmítla. Na základě jedné si mohla polepšit rovnou na dva byty a finanční vyrovnání v hodnotě 1,3 milionů jüanů, tedy cca 4,1 milionů korun. Za takovou částku by si jistě mohla pořídit mnohem luxusnější a prostornější bydlení. Liang však tvrdí, že je spokojená tam, kde bydlí, a měnit nechce.

„Možná si myslíte, že je to místo pro chudinu, ale já mám ráda zdejší klid. Žije se tu příjemně a pohodlně. Je mi jedno, co si ostatní myslí o mé tvrdohlavosti,“ nechala se slyšet před plánovanou výstavbou mostu.

Jiné zdroje tvrdí, že na vystěhování byla ochotná kývnout pouze v případě, že by dostala byty čtyři a 2 milionů jüanů k tomu (6,3 milionů korun), na což vedení město nepřistoupilo. I to je důvod, proč ženu někteří lidé obviňují z chamtivosti, která jí nakonec přinesla jen jediný výsledek – nedostala nic a nadále žije ve svém nuzném bydlení, kde o tichém a klidném prostředí už nemůže být ani řeč.

Na stranu druhou – jak bychom se zachovali my, kdyby nám někdo bral náš dlouholetý domov? Jsou věci, které zkrátka ani sebevětší finanční částka nenahradí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu