válkaČeskoslovenskoobjevy

Majitelka orazítkovaného pozadí Jitka Zelenohorská slaví 70 a říká: Ujel mi vlak

Majitelka orazítkovaného pozadí Jitka Zelenohorská slaví 70 a říká: Ujel mi vlak
Zdroj: Profimedia.cz
+ 15 fotek+ 16 fotek

V 60. letech byla Jitka Zelenohorská jednou z nejobsazovanějších českých hereček. Nesmazatalně se zapsala do historie české kinematografie jako Zdenička Svatá, zvláště ve scéně, kdy si nechá od výpravčího Hubičky v podání Jiřího Somra razítkovat svou nahou prdelku. Jejímu kouzlu propadl nejen Jiří Menzel, ale i ženami tolik obletovaný zpěvák Waldemar Matuška. Zajímali se o ni také filmaři v zahraničí. Jenže pak přišel rok 1968 a s ním prudký pád.

Yvonne Pokorná 10. listopadu 2016

Šedesátá léta byla pro Jitku Zelenohorskou opravdu zlatá. Před kamerou se objevila už ve 14 letech a i když neměla hereckou průpravu, režiséři ji rádi obsazovali. Byla mladá, milá, půvabná a přirozená, jako stvořená pro role dívek do nepohody, které většinou dostávala. Oblíbil si ji tehdy začínající režisér Jiří Menzel, s nímž natočila nejen oscarový snímek Ostře sledované vlaky, ale i krimi komedii Zločin v šantánu a trezorový snímek Skřivánci na niti.

https://www.youtube.com/watch?v=mtdIyxzsscI

Do této doby také spadá její vztah se zpěvákem Waldemarem Matuškou, s nímž se ještě coby studentka gymnázia poznala při natáčení filmu Kdyby tisíc klarinetů (1964). Záhy spolu začali žít a dokonce se zasnoubili. Bydleli v Matuškově bytu na Václavském náměstí a tvořili mediálně známou dvojici – on byl na vrcholu popularity a ona šla z filmu do filmu. “Tehdy jsme měla pocit, že se mně vždycky všechno bude dařit,” vzpomínala Zelenohorská na toto období.

Po roce 1968 však její život nabral úplně jiný směr. Do Matuškova života vstoupila zpěvačka Olga Blechová, která se později stala jeho manželkou.Jitka Zelenohorská dnes říká, že jejich pětiletý vztah skončil jednoduše tím, že Matuška jednoho dne vyměnil zámek od bytu, aniž by jí cokoli řekl. Skončila s kufrem na ulici a nevěděla, kam jít a kde bydlet.

Se změnou politických poměrů utrpěla i její slibně rozjetá kariéra. Zřejmě proto, že hrála v zakázaných Menzelových filmech, přestal být o ni jako o herečku zájem. V 70. letech dostávala už jen malé, epizodní role, často navíc v tendenčních filmech.

Není divu, že když se v roce 1984 provdala za německého podnikatele Petera Behrense, dala herectví navždy vale a odstěhovala se do Západního Berlína. Řadu let tam pracovala jako prodavačka oděvů v obchodním domě. Nestěžovala si, byla spokojená a na své dramatické životní peripetie, k nimž se později přidaly vážné nemoci, manželova smrt, krádeže i požáry v bytě, dnes nahlíží s nadhledem.

K jejím sedmdesátinám, které oslaví 11. listopadu, vyšla kniha nazvaná Ujel mi vlak, kterou podle jejích vzpomínek sepsala spisovatelka Jindra Svitáková. Zahrnují nejen její vlastní životní příběh, ale připomínají tvůrce, herce a události, které v 60. letech hýbaly kulturní scénou v naší zemi.

Další články

Zavří­t reklamu