válkaČeskoslovenskoobjevy

Majitel Space X prozradil své plány: stavba obří lodi a pak rychle na Mars

+ 3 fotky+ 4 fotky

Multimiliardář Elon Musk, majitel společnosti Space X, na internetu prozradil své další plány. Hodlá postavit opravdu velkou kosmickou loď a v roce 2029 s ní letět na Mars. Je prý nezbytné rudou planetu kolonizovat, jinak prý lidstvo vymře.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2015

Musk prozradil své plány na serveru Reddit Ask Me Anything, kde mu mohou lidé pokládat nejrůznější dotazy. Musk řekl, že hodlá postavit gargantuovskou vesmírnou loď, schopnou dopravit kolonisty na Mars i se vším potřebným materiálem. Už do konce tohoto roku chce odhalit konkrétní technické nákresy lodi a také zbrusu nového modelu vesmírného obleku. Na všem se prý v jeho společnosti Space X intenzivně pracuje.

„Loď bude znamenat zcela nový druh vesmírné architektury,“ napsal Musk. Už dříve se nechal slyšet, že na rudou planetu hodlá vyslat své astronauty do roku 2026. Mnozí však tvrdí, že tento termín není reálný.

Jenže Musk se na nějaké názory odborníků příliš neohlíží. Je znám tím, že jde za svou vizí, a tu nyní konkretizoval. Nejde o to jen na Mars doletět, ale také ho kolonizovat. Bude prý potřeba 100 tisíc tun materiálu, aby se základna na Marsu mohla postavit. „Je to ohromné číslo, jsem si toho vědom. Bude proto potřeba opravdu obrovská loď a stejně tak obrovská pohonná jednotka,“ napsal Musk.

Musk tvrdí, že kolonizace Marsu, nebo jiných planet obecně, by měla být hlavní prioritou lidstva. „Buď se náš druh rozšíří na další planety v soustavě, nebo nám reálně hrozí vyhynutí. Jiná cesta prostě není,“ dodává Musk.

Jeho společnost Space X zatím vyvinula raketu Falcon 9 s modulem Dragon, který dováží zásoby ke stanici ISS. Jenže i s těmito technologiemi jsou potíže. Falcon sice 10. ledna 2015 úspěšně odstartoval, ale experimentální návratový modul nezvládl příliš dobře přistání a poškodil se.

Stavba obří kolonizační lodě se proto zdá být zatím mimo možnosti společnosti, ale Musk už několikrát ukázal, že jde vždy za svým cílem. Ostatně i před stavbou Falconu a Dragonu bylo mnoho těch, kteří tvrdili, že podobné technologie prostě nemohou soukromé firmy vyvíjet. Musk jim ukázal, že to jde.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu