Čemu se tato opice směje nevíme, ale zuby má ukázkově bílé. | zdroj: livescience.com


Mají vůbec zvířata smysl pro humor?

TÉMATA: humor | zvířata | opice

Je snad člověk jediným tvorem, který se dokáže zasmát? Jednoduchá odpověď zní "ne", ovšem záleží tu na tom, co přesně se myslí pod výrazem "humor".

user-avatar

Marta Šindlauerová

10. 01. 2020 | 09:03

Filozofové se v průběhu tisicíletí snažili humor přesněji definovat a většina se shodla na tom, že podstata a příčina humoru tkví v rozporu a nesrovnalosti mezi tím, co očekáváme, že se stane, a tím, co se nakonec skutečně stane. To do sebe zahrnuje i různé projevy ironie, slovní hříčky nebo nečekané životní obraty. Pokud se na danou problematiku – tedy humor zvířat – díváme z této stránky, pak můžeme konstatovat, že většina živočichů smysl pro humor nemá. Jejich mozek totiž nedisponuje dostatečným kognitivním vývojem, který by byl schopen takovéto nesrovnalosti rozpoznat. Jedinou výjimkou by snad mohla být slavná gorila Koko, která uměla více než tisíc elementů znakové řeči a přes dva tisíce anglických slov – to vše dokázala i používat, a nejednou si se svými ošetřovateli zavtipkovala. 

U některých živočichů se ovšem podařilo zpozorovat jinou formu humoru, ale stejně validní: smích vyvolaný lechtáním. Toto se týká především primátů – šimpanzů, bonobů, goril a orangutanů. Nejspíše díky nim se i lidský druh jen těžko brání smíchu při lechtání. Možná vás také překvapí, že rády se nechávají lechtat i krysy. Během experimentů prý za prsty vědců běhají a škemrají, aby je ještě polechtali. A určitě nesmíme zapomenout na psy, kteří lidstvo od nepaměti baví svými psími kusy, a zvláštní anatomie tlamy často způsobuje iluzi, jako by se pes usmíval. Takže ačkoli zvířata nemají smysl pro humor spíše žádný, hlavní je jiná věc: že oni způsobují radost a veselí nám.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Marta Šindlauerová

10. 01. 2020 | 09:03

Zavří­t reklamu