válkaČeskoslovenskoobjevy

Maják na Mysu svatého Jiří potopil více lodí, než kolik jich zachránil

Maják na Mysu svatého Jiří potopil více lodí, než kolik jich zachránil
Zdroj: amusingplanet.com

Majáky lidé odjakživa budovali proto, aby svítily lodím na cestu v místech, kde se nacházely ostré útesy, a docházelo ke ztroskotáním. Maják na Mysu svatého Jiří v Austrálii ale přivodil mnoha lodím zkázu namísto toho, aby jim ukázal bezpečnou cestu.

Tomáš Chalupa 6. září 2019

Jervis Bay je místem, kde dlouhodobě docházelo ke ztroskotáním lodí. V roce 1857 se koloniální architekt Alexander Dawson a jeho kolega kartograf E. F. Millington začali rozhlížet po vhodném místě, kde by postavili maják, který by těmto lodním katastrofám učinil přítrž. Dawson se ale více zajímal o konstrukci samotnou než o to, aby maják pomohl lodní navigaci. Zvolené místo přišla obhlédnout komise, která konstatovala, že maják není vidět z žádné z požadovaných stran a neplní svou základní funkci. Také zkritizovala mapy, které vytvořil Millington. Byly nepřesné, zavádějící a některé body zanesené na mapě nebylo možné vůbec najít.

Přes četné zásadní výtky se z neznámých důvodů předseda komise přiklonil k tomu, aby stavba majáku dostala zelenou. Po následujících 40 let tak maják, který nebyl vidět ani ze severu, ani z jihu zálivu způsobil minimálně 24 lodních nehod. V roce 1899 byl proto vybudován nový maják na mysu Perpendicular. Ten už splňoval všechny požadavky na správnou lokaci a fungoval bez chyby.

I po té, co přestal být Dawsonův maják využíván, způsobil několik dalších lodních nehod. Jeho bílé stěny bylo vidět zejména za měsíčných nocí, což mátlo posádky lodí, takže musel být nakonec zbourán a zachován z něj byl jen podstavec.

Maják na Mysu svatého Jiří nepřinášel tragédie jen lodím, ale také jeho správcům. Jeden se utopil při rybaření, dalšího kopl do hlavy kůň a přivodil mu smrtelné zranění. Navíc se v majáku smrtelně zranila jedna dívka, když si spolu s kamarádkou hrály s nabitou zbraní a ta vystřelila. Maják měl pohnutou a tragickou historii, díky které se z jeho ruin stala chráněná památka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu