válkaČeskoslovenskoobjevy

Mahagonová loď je největší australská námořní záhada

Mahagonová loď je největší australská námořní záhada
Zdroj: amusingplanet.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

V Austrálii není záhadnější vrak, než je takzvaná mahagonová loď. Poprvé byla zpozorována v roce 1836 skupinou velrybářů, kteří sami ztroskotali poblíž dnešního města Warrnambool. Námořníci se trmáceli po pobřeží, když narazili na velký vrak lodi zahrabaný v dunách.

Tomáš Chalupa 30. ledna 2020

Loď popsali jako vyrobenou z tmavého dřeva, nejspíše mahagonu. Loď se zdála být velmi stará a byla postavená podle portugalského vzoru. To je velmi důležité, protože prvními Evropany, kteří připluli do Austrálie, byli Holanďané na počátku 17. století. Později sem dorazili Britové, ale nikdy sem podle oficiálních historických záznamů nedoplula žádná portugalská loď.

Pokud by mahagonová loď byla skutečně portugalská, musela by se přepsat historie země. Ovšem je zde mnoho nevyřešených otázek. Mezi lety 1836 a 1881 existovalo mnoho záznamů o tom, že někdo spatřil v Armstrong bay tuto podivnou loď. Všechny záznamy říkaly, že loď je neznámého původu, ale je nepochybně starší, než byli první lodě Evropanů.

Nikdo ale nebyl schopen přesně popsat místo, kde se vrak nachází, každý pozorovatel jej určil odlišně. Díky tomu, že přesné místo nebylo nikdy vytýčeno, tak se také nikdy k vraku nevypravila žádná skutečná vědecká expedice. Na druhou stranu se k vraku vypravil bezpočet hledačů pokladů a lovců záhad, i vláda vypsala odměnu 250 000 dolarů tomu, kdo vrak najde.

Loď se ale nikdy nepodařilo najít, takže zbývá jen studium dochovaných materiálů. John Mason, který koráb v dunách viděl v roce 1847, tvrdil s jistotou, že loď musela být španělská nebo portugalská. Dřevo, ze kterého byla vyrobena, muselo být podle něj cedrové nebo mahagonové. Později ale své tvrzení poopravil a uvedl, že dřevo bylo nejspíš australské. Někteří lidé, kteří loď na vlastní oči viděli, si údajně také odřízli kus z jejího dřeva. Ty později skončily v muzeích. Vědci je prozkoumali a bohužel museli konstatovat, že všechny vzorky jsou australské, konkrétně jde o eukalyptus.

Teorie o tom, že Portugalci byli prvními evropskými objeviteli Austrálie, ale existuje už dlouho a nemá nic společného s tajemnou mahagonovou lodí. V roce 1786 geograf Alexander Dalrymple v jedné ze svých knih psal o mapách z Dieppe, které údajně dokazovali, že Portugalci věděli o existenci Austrálie dávno před tím, než byla objevena. O dvě století později tuto teorii razil také melbournský právník Kenneth McIntyre, který v roce 1977 ve své knize Tajné objevení Austrálie psal o portugalském mořeplavci Cristóvão de Mendonçaovi, který měl v roce 1521 vyplout v čele námořní expedice k Austrálii. Celá výprava byla tajná, protože Portugalsko se tím dopouštělo porušením Tordesillaské smlouvy. Ta říkala, že Španělé mají exkluzivní právo na objevování nových zemí mezi Amerikou a Asií. Výprava proto vyplula za maximálního utajení.

S jinou teorií, která se týká Mahagonové lodě, přišel dr. Murray Johns, podle kterého mohlo plavidlo patřit uprchlým trestancům. Mezi lety 1805 – 1835 bylo oficiálně pohřešováno 40 plavidel, většina z nich byla ukradena. Tyto lodě jejich posádky nechaly záměrně ztroskotat na pobřeží, a trestanci se vydávali za námořníky. Z místních zdrojů, tedy hlavně dřeva, potom loď opravili a pluli dále už jako svobodní lidé. Tento postup byl podle Johnse několikrát zdokumentován a mahagonová loď mohla být jednou z těchto lodí. To by vysvětlovalo, proč na portugalské plachetnici bylo dřevo z australských eukalyptů.

Jak to s mahagonovou lodí bylo doopravdy, se asi nikdy nedozvíme. Každopádně její odkaz žije dál, protože ve Warrnamboolu se koná každé dva roky festival portugalské kultury, který je místní portugalskou komunitou nadšeně slaven. A samozřejmě pokud se zeptáte kohokoliv z těchto lidí, každý vám potvrdí, že to byli nepochybně právě Portugalci, kdo ve skutečnosti jako první dopluli až do Austrálie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu