Lysohlávky jsou prý dobré na utlumení špatných nálad způsobených odmítáním okolí.

Lysohlávky jsou prý dobré na utlumení špatných nálad způsobených odmítáním okolí. | zdroj: livescience.com


Magické lysohlávky: Podle vědců pomáhají lidem se lépe vyrovnat s odmítnutím

TÉMATA: věda | drogy | chemie

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 04. 2016 | 13:30

Vědci z univerzity v Curychu se pochlubili výsledky svého výzkumu. V centru jejich zájmu byl psilocybin, látka obsažená v halucinogenních druzích hub, jako jsou například lysohlávky. Vědci zjistili, že tato látka tlumí "bolest" a nelibé pocity, které v lidech vyvolává sociální odmítnutí.

Na tomto bezesporu zajímavém výzkumu, se podílelo 21 lidí. Těm vědci podali dávku psilocybinu a pak je nechali hrát počítačové hry. Ty byly záměrně navrženy tak, aby hráče zcela odřízly od okolního světa a společnosti (nejsou takto náhodou navrženy všechny hry?). Vědci pak zjistili, že u lidí bylo díky psilocybinu utlumeno centrum v mozku, které se jinak aktivuje právě při sociálním vyloučení. 

"Psilocybin redukuje emocionální odpověď na sociální odmítání, které jinak vede k frustraci a nepříjemným pocitům. Oblasti mozku dávájí méně nepříjemnou odezvu pro příjemce," stojí v závěrečné zprávě projektu, který vedla Katrin Prellerová. Podle závěrů studie by tak mohl být psilocybin používán při léčbě depresí a dalších psychických poruch, protože tlumí emoční reakce na sociální okolí.

Co k výsledkům dodat? Kdo měl někdy houby a hrál u toho hry, ten asi ví, že to poslední, o co by se v podobném stavu staral, je jeho sociální okolí. Ostatně lysohlávkám se říká magické houby právě proto, že otevírají svět magie a představ (halucinací), a nikoliv proto, že by snad podporovaly sociální interakci nebo vztahy mezi lidmi. Ale je dobře, že v Curychu si tuto obecně známou pravdu potvrdili. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 04. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu