válkaČeskoslovenskoobjevy

Magická jeskyně! Čím to, že mění barvy jak duha?

Magická jeskyně! Čím to, že mění barvy jak duha?
Zdroj: amusingplanet

Věřte, že proměnlivé barvy ledové jeskyně na Kamčatce nejsou žádným digitálním trikem, ale jen a jen dílem samotné přírody.

Markéta Oderská 15. listopadu 2014

Téměř kilometr dlouhý tunel byl vyhlouben pramenem horké vody, proudícím pod ledovcovými poli na svazích sopky Mutnovskaja. A protože ledovce v posledních letech tají, klenba této ledové jeskyně se natolik ztenčila, až jí procházejí sluneční paprsky, které kouzelně iluminují strukturované jeskynní stěny.

Stát v takové jeskyni je pro návštěvníka skutečným zážitkem. Jako byste se ocitli v pohádkovém světě. Nad vámi něžně září duhová světla a u nohou vám jemně zurčí říčka protékající tunelem. Jenže dostat se do těchto míst není vůbec snadné, zvláště pokud je krajina zapadlá v metr a půl hlubokém sněhu. „Bez průvodce sem netrefíte,“ tvrdí fotograf Denis Budkov. „Dokonce ani já, zkušený místní průvodce, jsem o této jeskyni nevěděl, protože leží mimo obvyklé trasy, kudy běžně chodívám.“

Poloostrov Kamčatka na Dálném Ruském východě začal být turisty navštěvován teprve v nedávné době. Až do roku 1991 byl vstup na toto území přísně zakázán. Sověti totiž měli na jižním okraji poloostrova vojenskou základnu, kde kotvily ponorky nesoucí nukleární balistické rakety. Díky zakázanému vstupu si poloostrov uchoval dokonale nedotčenou přírodu, jejíž páteří jsou sopečné vulkány.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu