Rudá řeka Betsiboka je symbolem chybné zemědělské politiky ostrova Madagaskar

Rudá řeka Betsiboka je symbolem chybné zemědělské politiky ostrova Madagaskar | zdroj: amusingplanet.com


Madagaskarská řeka Betsiboka je celá rudá, může za to eroze a člověk

TÉMATA: řeky | madagaskar | eroze | odlesňování | životní prostředí

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 09. 2019 | 11:30

Na severu ostrova teče řeka Betsiboka, jejíž barva je krvavě rudá. Jde o důkaz devastující eroze, která v oblasti probíhá už padesát let. Dříve totiž Betsiboka rudá nebyla.

Rudou barvu dávají řece na železo bohaté sedimenty, které do řeky splachují deště z okolních kopců. Odhaduje se, že ročně je z každého hektaru spláchnuto 400 tun zeminy rovnou do řeky. Děje se tak zejména v období dešťů, které přináší intenzivní průtrže mračen. Na kopcích vznikají takto velké a hluboké strže nazývané lavaka. Když Betsiboku viděli kosmonauti ze stanice ISS, prohlásili, že to vypadá, jako by Madagaskar velmi zle krvácel.

Madagaskar v podstatě trápí stejná věc jako brazilské deštné pralesy. Už padesát let zde probíhá masivní odlesňování, kvůli kterému právě dochází ke stále výraznější erozi půd. Samozřejmě to má také devastující vliv na biodiverzitu v okolí řeky. Za dvě stě let ztratil Madagaskar 90 procent svých lesů. Odlesňování se navíc provádí stále tradiční metodou zvanou tavy, což je v podstatě vypalování lesních porostů. Na vypálených místech se pak pěstuje rok či dva rýže, pak se nechá pole ladem a po šesti letech se celý proces opakuje. Půda je tak po několika cyklech zcela zbavená živin. Proto pak lidé musí vypálit další kus pralesa, protože původní oblast už není vhodná k pěstování čehokoliv. Situaci zhoršilo před padesáti lety také výrazné zaměření na pěstování kávy.

Země a její obyvatelé jsou tak ve svízelné situaci. Na jednu stranu je nutné nějak zajistit obživu 14 milionům obyvatel ostrova, kteří jsou na zemědělství závislí, na druhou stranu roste tlak na zachování původních lesů, nebo přesněji toho, co z nich zbylo. Zdá se, že řeka Betsiboka je jakýmsi symbolem celé situace ostrova. Dokud bude krvavě rudá, bude to znamenat, že situace se zatím příliš nelepší.

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 09. 2019 | 11:30

Zavří­t reklamu