válkaČeskoslovenskoobjevy

Lze žít věčně? Medúzy to dokázaly

Lze žít věčně? Medúzy to dokázaly

Hledání nesmrtelnosti provází lidstvo odpradávna, má se však za to, že žádný organismus nemůže žít přirozenou cestou věčně. Vědci však přišli na to, že některé druhy medúz přesně to dokáží. Jsou nesmrtelné.

Tomáš Chalupa 23. září 2014

V Karibiku žije malinkatý druh medúzy Turritopsis nutricula, který dokáže neustále obnovovat cyklus života. Medúza dospěje, rozmnoží se a poté se vrátí do stádia sexuálně nezralého polypu, který znovu dospívá. Tento cyklus může medúza opakovat donekonečna. Američtí vědci tyto medúzy již delší dobu zkoumají a snaží se zjistit, jak je tento fenomén možný. Podle některých hypotéz má medúza unikátní schopnost přeměňovat jeden typ buněk na jiný. Ovšem tato jejich vlastnost způsobuje, že tito tvorečkové již dávno opustili teplá karibská moře a šíří se do mnoha jiných částí oceánu. Podle biologů tak dochází k jejich obrovské invazi.

Meduza

Meduza

Stejným problémem se zabývá také tým japonských vědců. I je upoutal tento nezvyklý druh medúzy a zahájili rozsáhlý výzkumný program. Jak řekl vedoucí výzkumu Shin Kubota, vědci doufají, že poznatky o medúzách dokáží aplikovat v budoucnu také na člověka. Geneticky podle něj nejsou lidé od medúz příliš odlišní. Jednou by tedy díky pětimilimetrovým medúzám mohlo lidstvo získat to, po čem vždy toužilo – nesmrtelnost.

Další články

Zavří­t reklamu