Lyžařský závod, který nemá ve světě obdoby.

Lyžařský závod, který nemá ve světě obdoby. | zdroj: mashable.com


Lyžařský závod barových židlí aneb lyžovat se dá na čemkoliv

TÉMATA: extrémy | sport | zimní sporty

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 02. 2018 | 11:30

V Montaně ve městě Martin se už čtyři desetiletí pořádá speciální lyžařský závod v jízdě na barových stoličkách. Ano, tak to je. Na barové stoličky, případně pivní sudy či jiné předměty s pivní tématikou se připevní lyže. A pak se na tom celém jede dolů.

Tradice prý vznikla v jedné hospodě, kde místní štamgasty vyrušila skupina lyžařů. Přemlouvali je, aby si také šli zajezdit na nedalekou sjezdovku. Štamgasti souhlasili pouze pod podmínkou, že při tom budou moci zůstat na svých barových židlích. Pak připevnili na své stoličky lyže a s pivními půllitry v rukou se řítili dolů po sjezdovce. Tak praví legenda, a tak nějak to určitě bylo.

Za osmatřicet let se z této nahodilé události stal velký sportovní podnik, kterým žije celá místní komunita. Závod se jede ve třech kategoriích. První jsou klasické barové židle, které prakticky není možné jakkoliv ovládat. Druhou jsou židle s kormidlem nebo volantem. Poslední kategorií je všechno ostatní. Lyžovat se dá na čemkoliv. Podmínkou je sedět na židli, pokud možno v pozici, v jaké člověk sedí na baru. Samozřejmě se účastníci nevyhnou pádům, ale podle zušeností to prý není nebezpečnější než pád na normálních lyžích. Jen je k tomu víc obecenstva. Podobný nápad by se jistě ujal i na našich horách, kde je také jistě dost hospod, kde štamgasti potřebují trochu na vzduch a současně by chtěli zůstat sedět na baru.  

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 02. 2018 | 11:30

Zavří­t reklamu