válkaČeskoslovenskoobjevy

Lvicím narostla hříva a začaly se chovat jako samci!

Lvicím narostla hříva a začaly se chovat jako samci!
Zdroj: sciencealert.com

Pětice lvic v botswanském národním parku Moremi Game Reserve vyrostla do velikosti, která rozhodně není pro samice běžná. Jsou zkrátka příliš veliké, navíc mají hřívu. A nejen to! Jejich chování se změnilo a začaly se chovat jako lvi - samci.

Tomáš Chalupa 29. září 2016

Jedna ze lvic velmi často řvala, aby ukázala svou dominanci. Rovněž se snažila vzít si za družku jiné lvice, což je samozřejmě jednání, které je vyhrazeno samcům. Samice dokonce zabila dvě malá lvíčata, což je rovněž chování, které je přisuzováno pouze samcům.

Skupina vědců pod vedením Geoffreyho D. Gilfillana sleduje těchto pět „maskulinních“ lvic už od roku 2014 a nyní vydala první vědeckou zprávu o jejich podivném chování. Zaměřili se zejména na nejdominantnější lvici SaF05 (podivné označení, že?) a zjistili, že se v sedmi případech pokusila o sexuální kontakt se čtyřmi různými lvicemi. Ani v jednom případě však její chování nevyvolalo příznivou odezvu, ale spíše agresi. Ovšem lvice je stále spíše samice, její chování je v mnoha ohledech podobné chováním samic, ovšem vykazuje i znaky samčího chování.

Proč se tak děje, vědci přesně neví. Zřejmě to souvisí se zvýšenou produkcí testosteronu, který ovlivňuje chování lvic. Díky tomu jim zřejmě také narostla i hříva. Řešením je v takových situacích kastrace. Díky ní lvice i lvi ztrácejí schopnost produkovat testosteron a přicházejí o svou hřívu. Proč se u některých jedinců produkuje více testosteronu, je zatím také nejasné. Zřejmě se tak děje už u plodu v děloze, takže s tím nemají co dělat vnější vlivy. Vědci ale nyní především chtějí zajistit, aby se tato anomálie nešířila dále. Samice tak nejspíš čeká kastrace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu