válkaČeskoslovenskoobjevy

Luxusní vila římských císařů na toskánském ostrově Giannutri se po 15 let opět otevřela veřejnosti

+ 8 fotek+ 9 fotek

Trosky jedné z nejprestižnějších přímořských vil z časů starověkého Říma se počátkem července v plné své kráse opět ukázaly veřejnosti. Téměř neobydlený toskánský ostrov Giannutri, na němž vila po dvě tisicíletí již stojí, byl 15 let uzavřen před turisty!

Irena Gruberová 14. července 2015

Giannutri, latinsky Dianium, je nejmenší ostrov Toskánského souostroví. Je dlouhý necelých pět kilometrů a celou délku pobřeží tvoří skalnaté útesy. Skrývá však v sobě opravdový klenot – císařskou rezidenci „Villa Domizia“, postavenou mezi 1. až 2. stoletím našeho letopočtu. Původně patřila prominentní senátorské rodině Domitii Ahenobarbi, z níž pocházel i nechvalně proslulý císař Nero. Právě za jeho vlády se tato vila stala císařským územím a k odpočinku ji využívali i pozdější římští císaři Domitianus, Traianus i Hadrianus, kteří vládli mezi lety 81 až 117.

„Vila byla postavena na drsném, neobydleném místě,“ uvedl pro Discovery News Paolo Rendini z Archeologického ústavu v Toskánsku. „Na ostrově není žádný vodní pramen a suroviny musely být dováženy z vnitrozemí. Bylo to náročné,“ podotkl.

Zbytky kdysi okázalé římské vily s překrásným výhledem na moře

Zbytky kdysi okázalé římské vily s překrásným výhledem na moře

Dnes je ostrov převážně neobydlen a je spíše domovem mořských racků. Těch pár obyvatel, co zde žije, musí stejně jako lidé kdysi před nimi zachytávat dešťovou vodu do starodávných cisteren nebo přivážet vodu z vnitrozemí.

Vila dnes patří italskému ministerstvu kulturního dědictví, které se ji před 15 lety rozhodlo zrenovovat. Práce se však kvůli byrokratickým překážkám oproti původním předpokladům protáhly. „Konečně může být tento šperk zpřístupněn. Jsme velmi hrdí, že se opět otevřel,“ nechal se slyšet starosta ostrovů Giglio a Giannutri Sergio Ortelli.

Masivní mramorové schodiště sestupuje až k moři.

Masivní mramorové schodiště sestupuje až k moři.

Dochované zbytky terasovité vily s impozantními schodišti, propracovanými žulovými sloupy a tlustými zdmi z čtvercových kvádrů dávají tušit majestátnost a okázalost celého komplexu, jenž se rozprostíral na 10 akrech plochy a měl spoustu prostor sloužících k rozmanitým účelům. Pokoje, vyzdobené mozaikami a freskami, byly vyhřívané, takže ve vile mohlo být teplo i během zimy. K vile náležely dva doky a zařízení na zpracování ryb. Součástí komplexu byla i čtvrť pro otroky.

Zbytky vily objevila v roce 1928 žena jménem Bice Vaccarino, která si ostrov pronajímala, a když si všimla schodišť sestupujících do moře, přizvala si k průzkumu místa archeologa Dora Leviho.

Další články

Zavří­t reklamu